Brexit będzie drogi. Kosztowna ustawa frankowa

14.10.2016 11:39  Komentarze walutowe
Brexit będzie drogi. Kosztowna ustawa frankowa
Realizacja referendum w sprawie opuszczenia UE przez Wielką Brytanie okazuje się coraz droższa. Prezydencka ustawa antyspreadowa wcale nie tak tania. Dobre dane z Chin i USA.
 
Koszty Brexitu rosną
 
Na łamach Times’a poznaliśmy wyliczenia kosztów Brexitu. W wyliczeniach pojawiły się wartości, które wcześniej przez zwolenników tej operacji były absolutnie ignorowane. Są to zobowiązanie wobec unijnych projektów. Sam fakt, że Wielka Brytania wyjdzie z UE nie powoduje, że UK jak za dotknięciem magicznej różdżki odcina swoje wcześniejsze deklaracja. Jej udział w projektach infrastrukturalnych czy gwarancjach kredytowych wciąż pozostaję przecież w mocy. Co ciekawe, kwota ta wyceniona została na 20 miliardów euro. To więcej niż polski roczny deficyt budżetowy. Szansa na wyjście z tych projektów w drodze negocjacji oceniana jest przez specjalistów bardzo negatywnie. 
 
Drugim problemem, który ciągnie wartość funta w dół jest umowa handlowa pomiędzy UE a Wielką Brytanią. Gdyby nie doszło do porozumienia i wyspiarze mieliby korzystać ze standardowych warunków WTO straty coroczne mogą sięgnąć 20% wymiany handlowej, co w czarnym scenariuszu przekracza wartość polskiego budżetu. Warto zwrócić uwagę, że przywódcy unijni bardzo jednoznacznie wypowiadają się na temat pomysłów tzw. miękkiego Brexitu. Proces ten miałby polegać na tylko częściowym opuszczeniu wspólnoty. Jest to jednak wariant nieakceptowalny dla UE. Jak reaguje brytyjska waluta? Od kilku dni jest w miarę stabilna. Warto jednak zwrócić uwagę, że od Brexitu straciła na wartości względem złotego złotówkę.
 
Koszt prezydenckiej ustawy frankowej
 
Poznaliśmy wyliczenia KNF na temat prezydenckiego projektu pomocy dla frankowiczów. Wedle wyliczeń kancelarii prezydenckiej cała ustawa miała kosztować banki 3,6-4 miliardów złotych. Wyliczenia KNF sięgają z kolei 9,2 miliardów złotych. Kto ma rację? Odpowiedź może być zadziwiająca. Obie strony mają rację, tylko symulacji podlegały różne warianty ustawy. KNF doliczył do swojej symulacji kwotę 5,8 miliardów złotych, która to kwota jest spreadem od przyznanej kwoty kredytu. Kalkulacja kancelarii zawiera tylko spread od rat kredytowych. 
 
Jak zmienia sytuację wejście w życie tej ustawy? Zysk banków za 2016 rok jako całego sektora oczywiście spada. Jest to redukcja z 11,3 miliardów złotych do 3,7 miliardów złotych. Warto zwrócić również uwagę, że z 28 banków 9 powinno zakończyć rok stratą. Przed wejściem ustawy szacowało się, że tylko jeden bank będzie na minusie. Nie jest to kwota, która zagrozi polskiemu systemowi bankowemu, aczkolwiek jej zapłacenie spowoduje braki w kapitałach własnych kilku banków. Jaki będzie to mieć wpływ na rynki. Spadek wiarygodności sektora bankowego przekłada się na cały kraj. Powinno to działać na osłabianie złotego i wzrost kosztu obsługi długu. Z drugiej strony analitycy spodziewali się takiego projektu, więc nie należy spodziewać się paniki.
 
Dane makroekonomiczne 
 
Wczoraj poznaliśmy kolejne lepsze od oczekiwań dane z USA. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych utrzymała się drugi tydzień z rzędu poniżej symbolicznej granicy 250 000 wniosków. Rosną zapasy ropy naftowej w USA. Co ciekawe nie pociągnęło to za sobą spadków cen surowca. Poznaliśmy inflację w Chinach. Wynosi ona 1,9% wobec oczekiwanych 1,6%. Wzrost cen jest sygnałem, że pomimo ostatnich słabszych danych wewnętrzny rynek jest wciąż silny.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
14:00 - Polska - bilans płatniczy,
14:30 - USA - sprzedaż detaliczna,
16:00 - USA - indeks Uniwersytetu Michigan. 

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty