Brytyjski parlament odrzuca umowę dot. Brexit'u, GBP/PLN w górę

16.01.2019 08:40  Komentarze walutowe
Brytyjski parlament odrzuca umowę dot. Brexit'u, GBP/PLN w górę
Poranny, środowy handel na rynku FX przynosi próbę uspokojenia po wyraźnym podbiciu zmienności wczorajszego wieczora podczas głosowania nad umową dot. Brexit'u w brytyjskim parlamencie. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2924 PLN za euro, 3,7631 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8059 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8084 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,72% w przypadku obligacji 10-letnich.

Wydarzeniem ostatnich godzin było oczywiście głosowanie w brytyjskim parlamencie nad umową dot. Brexit'u wynegocjowaną z UE przez T. May. Zgodnie z oczekiwaniami parlament odrzucił propozycję, chociaż skala porażki jest historyczna. Rozkład głosów wyniósł 432-202, co jest najdotkliwszą porażką rządu brytyjskiego od 1864r. (wedle danych RTRS). Scenariusz ten był jednak brany pod uwagę stąd zwyżki kwotowań funta jeszcze przed głosowaniem. Aktualnie możliwe są dwa scenariusze – przedłużenie terminu deadline'u (aktualnie 29/03) – oraz Brexit bez umowy z UE bądź uniknięcie całego procesu w ogóle (potencjalne rozpisanie nowego referendum).

Dużo zależeć będzie od wyników głosowania nad votum nieufności dla T.  May w dalszej części dnia. Paradoksalnie więc wczorajsza porażka T. May w brytyjskim parlamencie traktowana jest przez rynki jako szansa na docelowe pozytywne rozstrzygnięcie w zakresie Brexit'u. Eurodolar podnosi się z okolic 1,14 USD (po ok.60pipsowym spadku). Brak jest mocniejszej reakcji na PLN – wyjątek stanowi kurs GBP/PLN, który podbił z ok. 4,8 PLN do aktualnych 4,8350 PLN, co było sygnalizowane już wczoraj. Podsumowując możemy założyć, iż jest aktualnie realizowany scenariusz domyślny, stąd docelowo ograniczone zmiany na rynkach.
 
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. inflacji bazowej za grudzień. Rynek spodziewa się wskazania na poziomie 0,6% r/r wobec poprzednich 0,7% r/r. Ponadto warto bliżej przyjrzeć się danym z USA (Beżowa Księga, sprzedaż detaliczna), wskazaniom makro z UK oraz decyzji Banku Centralnego Turcji odnośnie stóp procentowych. Uwaga rynków najpewniej skupi się jednak nad zapowiedzianym na dziś głosowaniem nad votum nieufności dla rządu T. May.
Z rynkowego punktu widzenia trudno wskazać istotniejsze zmiany układów wokół PLN. Najciekawiej prezentuje się oczywiście GBP/USD, z  tymże wynika to głównie z zachowania szterlinga na szerokim rynku. Sam PLN pozostaje stabilny, podtrzymując stany konsolidacyjne. 
 
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty