Budowlanka zwalnia

23.07.2019 14:02  Komentarze walutowe
Budowlanka zwalnia
Branża budowlana w Polsce zamiast dwucyfrowych wzrostów niespodziewanie pokazała spadek. Rynki na razie przyjęły tę informację spokojnie, ale możemy to uznać za sygnał sugerujący spowolnienie polskiej gospodarki.
 
Słabsze dane z Polski
 
Odczyt produkcji budowlano-montażowej zadziwił analityków. Spodziewali się oni ograniczenia wzrostu z 9,6% do 5%, a wskaźnik zaskakująco objawił się na poziomie -0,7%. Oznacza to, że sektor budowlany, który dotychczas rozwijał się gwałtownie, najprawdopodobniej już się nasycił. Pamiętajmy, że stało się to na bardzo wysokim poziomie, zatem niewielki spadek nie powinien być powodem do paniki. Warto jednak zwrócić uwagę, że przy tej wartości parametru można się spodziewać mniejszej presji na wzrosty cen mieszkań, niż miało to miejsce do tej pory. Z drugiej strony jeszcze w maju wzrost roczny wynosił 17,4%. Waluty przyjęły te dane spokojnie.

Zapowiedzi premiera Grecji
 
Po trwającej trzy dni debacie na temat założeń programowych nowego rządu, premier Kyriakos Micotakis otrzymał wotum zaufania. Na początek obywatele dostaną obniżki podatków oraz rozwiązania, które nazwalibyśmy uszczelnieniem systemu (czyli temat dobrze znany także nad Wisłą). Nowy lider zapowiedział również dalszą prywatyzację. Celem jest ustabilizowanie sytuacji gospodarczej kraju w taki sposób, aby w 2020 roku, już  w roli wiarygodnego partnera, możliwe było przystąpienie do renegocjacji umowy spłaty zadłużenia. Docelowy termin uregulowania wszystkich wierzytelności to rok 2060. Takie deklaracje ze strony nowego gabinetu są zdecydowanie dobrym sygnałem dla rynków. Stabilny partner, któremu nie grozi kolejne bankructwo, może tylko pomóc wspólnej europejskiej walucie.
 
Coraz gorsze nastroje na Wyspach
 
Wskaźnik zamówień wg. CBI spadł do poziomu -34 punktów. Jest to raport publikowany przez Konfederację Brytyjskiego Przemysłu, pokazujący kierunek zmian poziomu zamówień w Wielkiej Brytanii. Zasadniczo składa się on z ankiety, w której respondenci zaznaczają jedną z dwóch możliwości: czy zamówienia w ostatnim czasie wzrosły, czy też spadły. Tak niski wynik świadczy o bardzo dużej przewadze odpowiedzi negatywnych. Zdaniem większości analityków jest to efekt strachu związanego z niepewnością dotyczącą Brexitu.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
14:00 - Węgry - decyzja w sprawie stóp procentowych,
16:00 - USA - sprzedaż domów na rynku wtórnym.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
#GAMINGnaGIEŁDZIE, 29.11.2018, Warszawa   Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #39
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty