Czarne chmury nad funtem

13.11.2017 11:34  Komentarze walutowe
Czarne chmury nad funtem
Kluczowe informacje z rynków:
 
USA: Patrick Harker z oddziału FED w Filadelfii przyznał, że zagłosuje za grudniową podwyżką. Z kolei zdaniem Jamesa Bullarda obecny poziom stóp procentowych jest właściwy. W temacie podatków – w tym tygodniu planowane jest pierwsze głosowanie w Izbie Reprezentantów nad wersją ustawy zgłoszoną w czwartek wieczorem (głosami 24-16) przez tzw. komitet ustawodawczy (House Ways and Means Commitee). Nadal swoich poprawek do ustawy nie przedstawił Senat.
 
WIELKA BRYTANIA: Aż 40 posłów Partii Konserwatywnej zgodziło się podpisać list wyrażający brak zaufania do premier Theresy May – poinformował w niedzielę „Sunday Times”. Zdaniem gazety liczba przeciwników szefowej rządu wzrosła i brakuje zaledwie 8 podpisów, aby formalnie rozpocząć procedurę wyboru nowego lidera partii. Spekuluje się też o tym, że niektórzy proeuropejscy posłowie Partii Konserwatywnej mogą zagłosować tak jak opozycyjna Partia Pracy, aby zmusić premier May do złagodzenia strategii ws. Brexitu.

Tymczasem inny tabloid „Mail on Sunday” donosi, jakoby szefowa rządu stała się zakładnikiem Borisa Johnsona (szefa MSZ), oraz Michaela Gove (ministra środowiska), którzy opowiadają się za „twardym” Brexitem. W zeszłym tygodniu szef unijnych negocjatorów poinformował, że wciąż nie udało się przełamać impasu w rozmowach, a przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani przyznał w wywiadzie prasowym, że Wielka Brytania powinna zapłacić przynajmniej 60 mld EUR do unijnego budżetu po wyjściu z UE, tymczasem Londyn nadal pozostaje przy 20 mld EUR pomimo pojawiających się co pewien czas plotek, że Theresa May przygotowuje nową ustawę w tej sprawie z wyższą kwotą. W efekcie gazeta The Independent podała powołując się na źródła zbliżone do szefa unijnych negocjatorów, że UE przygotuje plan działania na wypadek fiaska negocjacji ws. Brexitu.
 
JAPONIA: Prasa donosi, że członkowie niedoszłego Partnerstwa Transpacyficznego (TPP), które kilkanaście miesięcy temu zostało storpedowane przez prezydenta Donalda Trumpa, który zdecydował o rezygnacji USA, poczynili duże postępy w celu zawarcia porozumienia w kluczowych sprawach. Niemniej przeszkodą w zawarciu ostatecznych umów pozostają krytyczne uwagi zgłaszane przez Kanadę.

Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty