Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU


DM BOŚ: TYGODNIK FX - 13/04/2018

13.04.2018 13:33  Komentarze walutowe
DM BOŚ: TYGODNIK FX - 13/04/2018 Dolar nie wykorzystał swojej szansy, jaką mogło stać się przełamanie linii spadkowej trendu. Popyt nie pociągnął tematu, jakim były bardziej „jastrzębie” zapiski z ostatniego posiedzenia FED w marcu na którym wprawdzie większość była zgodna, co do tego, że podwyżki stóp powinny być stopniowe, to jednak pojawiły się wybrane głosy zwracające uwagę na możliwość potrzeby chłodzenia gospodarki, co powinno zostać zakomunikowane rynkom.

Stało się tak po części dlatego, że ostatnie publikacje makro (rynek pracy, inflacja) były zgodne z oczekiwaniami rynku, ale
nie dały pozytywnych zaskoczeń, a takowe mogłyby pozwolić na rozwinięcie tematu. Z kolei spadek globalnego ryzyka w kontekście relacji USA-Chiny (pojednawczy ton prezydenta Xi Jinpinga), a także pomysłów powrotu USA do projektu TPP, a także możliwe odwleczenie ataku odwetowego na Syrię, pozwoliły na większe zainteresowanie bardziej ryzykownymi walutami kosztem USD.
 
Euro kończy tydzień w mieszanych nastrojach, chociaż mogło być lepiej. We wtorek zostało podbite po słowach Ewalda Nowotnego z ECB, który nie wykluczył, że po zakończeniu programu QE, a przed podwyżką stopy procentowej, Bank mógłby zdecydować się na podniesie stopy depozytowej z -0,4 proc. do -0,2 proc. Niemniej od tych słów szybko odciął się ECB, a opublikowane w czwartek zapiski z marcowego posiedzenia Banku pokazały, że wśród członków tego gremium panuje duża ostrożność, gdyż wciąż nie ma pewności, co do trwałości trendu odbicia inflacji.
 
Funt wypadł dobrze w ostatnich dniach mimo faktu słabszych danych nt. produkcji przemysłowej za luty, jakie poznaliśmy w środę. Nie zmieniły one jednak znacząco oczekiwań związanych z możliwością podwyższenia stóp przez Bank Anglii już 10 maja.
 
Ponownie słabo zachowywały się bezpieczne przystanie, czyli jen i frank. Ma to związek ze spodziewaną przez rynki odwilżą w stosunkach handlowych pomiędzy USA, a Chinami. Z kolei ryzyko rychłej interwencji w Syrii zmalało w końcu tygodnia. Warto też przytoczyć wypowiedzi szefa BOJ, który dał do zrozumienia, że nie ma podstaw do rozważania zmian w polityce monetarnej. 
 
Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty