DM BOŚ: TYGODNIK FX - WALUTY i SUROWCE z dn. 20.01.2016 r

23.01.2017 08:28  Komentarze walutowe
DM BOŚ: TYGODNIK FX - WALUTY i SUROWCE z dn. 20.01.2016 r Rubel: Ma za sobą słabszy tydzień, mimo faktu, że ceny ropy zaczęły się stabilizować nieznacznie poniżej swoich tegorocznych szczytów. Wpływ miała wypowiedź pierwszego zastępcy premiera, Igora Shuvalova, który nie wykluczył możliwości interwencji władz mającej powstrzymać dalsze wzrosty rubla. Dodał, że rząd pracuje nad tym, jak ustabilizować kurs waluty w długim terminie.

Naszym zdaniem wpisuje się to w oczekiwania, co do możliwych działań władz, dla których nazbyt silny rubel nie jest pożądany. Niewykluczone, że w najbliższych tygodniach zobaczymy próbę większej korekty ostatnich zwyżek rosyjskiej waluty, zwłaszcza, jeżeli wzrośnie globalna awersja do ryzyka ze względu na ocenę działań prezydenta Trumpa, a jego prezydentura nie przyniesie oczekiwanego przez Rosjan ocieplenia stosunków z Zachodem (prezydent USA może być w tym względzie blokowany przez Kongres).
 
Turecka lira: Wyprzedaż liry nie ma końca, chociaż jej tempo w ostatnich dniach nieco zmalało. Może mieć
to związek z pewną zmianą stanowiska otoczenia prezydenta Erdogana, co do działań banku centralnego.
Zdaniem prezydenckiego doradcy Cemil’a Ertem’a Bank Turcji nie jest związany z swoich działaniach, choć
wyraził wątpliwość na ile podwyżka stóp procentowych byłaby skuteczna, aby przywrócić zaufanie
zagranicznych inwestorów do liry.

W podobnym tonie – bank centralny powinien zrobić to co konieczne w kwestii poziomu stóp procentowych – wypowiedział się też zastępca premiera, Mehmet Simsek. Wcześniej (na początku tygodnia) agencje zacytowały też słowa „anonimowych” oficjeli, którzy przestrzegli, że silne osłabienie liry może doprowadzić do dwucyfrowej inflacji. Naszym zdaniem może być to zapowiedź podwyżki stóp procentowych przez Bank Turcji w niedługim czasie, co jak pokazywała historia bywało mocnym punktem zwrotnym w notowaniach liry. Zdaniem banku UBS do czasowego ustabilizowania sytuacji
konieczna byłaby podwyżka stóp o co najmniej 200 p.b.
 
Więcej informacji w załączniku

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty