DM BOŚ: TYGODNIK FX - Waluty&Surowce

19.12.2016 08:14  Komentarze walutowe
DM BOŚ: TYGODNIK FX - Waluty&Surowce Rubel: Wprawdzie końcówka tygodnia zabrała nieco zysków (przez bardziej „jastrzębie” sygnały, jakie napłynęły z amerykańskiego FED), to bilans tygodnia po raz kolejny można zaliczyć do udanych. Rosyjska waluta zyskała dzięki ropie, która na początku tygodnia wystrzeliła do góry dzięki osiągnięciu porozumienia nt. wydobycia surowca do którego przystąpiła sama… Rosja.

Korzystny układ na rynku surowców sprawia, że pojawiają się zapowiedzi dotyczące pierwszego od kilku lat odbicia PKB (słowa wiceministra gospodarki). Ten sam decydent przyznał też, że w przyszłym roku rubel powinien pozostać stabilny, a nawet nieco zyskać. Wydaje się, że wiele w tym zakresie będzie zależeć od poziomu globalnego ryzyka (im większe, tym gorzej z popularnością strategii typu carry-trade), a także od posunięć FED (im mniej będzie realnych szans na prognozowane 3 podwyżki stóp w 2017 r., tym lepiej dla rubla).
 
Turecka lira: Mimo, że FED zaskoczył bardziej „jastrzębim” przekazem, to bilans tygodnia jest lekko dodatni. To pokazuje, że w ciągu ostatnich 2 tygodni widać pewien przełom w postrzeganiu liry przez zagraniczny kapitał. Co ciekawe dzieje się tak mimo faktu, że dane są słabe (PKB w III kwartale spadł o 1,8 proc. r/r), a prezydent Erdogan coraz częściej pokazuje swój brak doświadczenia w sprawach gospodarczych – pozytywne jest jednak to, że jego doradca za niedorzeczne określił pojawiające się spekulacje dotyczące możliwości wprowadzenia tzw. kontroli kapitału, aby powstrzymać deprecjację liry.
 
Złoty i waluty regionu CEE: Bilans tygodnia nie wypada dla naszej waluty źle, jeżeli spojrzymy przez pryzmat koszyka BOSSA PLN – na tygodniowym układzie mamy świecę doji, która pojawiła się po wcześniejszej białej. Pozwala to utrzymać lekko pozytywne nastawienie dla złotego, co w pierwszym momencie może nieco zaskakiwać biorąc pod uwagę ostatnie bardziej „jastrzębie” sygnały zamerykańskiego FED, które zwyczajowo powinny szkodzić rynkom wschodzącym.
 

Więcej informacji w załączniku

 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty