DM BOŚ: TYGODNIK FX - Waluty/Surowce

13.02.2017 08:39  Komentarze walutowe
DM BOŚ: TYGODNIK FX - Waluty/Surowce Rubel: Okazało się, że skala interwencyjnego skupu walut za ruble, które rozpoczęły się oficjalnie 7 lutego nie jest na tyle duża, aby móc realnie odwrócić dotychczasowy, silny trend wzrostowy. Dziennie bank centralny na zlecenie resortu finansów ma skupować około 6,3 mld RUB, co odpowiada 106 mln USD. Magnesem dla inwestorów są nadal wysokie stopy procentowe (10 proc.), a także utrzymujące się blisko swoich maksimów ceny ropy naftowej.

Turecka lira: To już drugi tydzień, kiedy lira zyskuje. Wygląda na to, że rynek zaczyna przekonywać się do mocno przecenionej waluty, której niezaprzeczalnym atutem są wysokie stopy procentowe. Poprzez niestandardowe działania płynnościowe, oraz ostatni ruch, jakim było podniesienie stopy pożyczkowej (chociaż powszechnie oczekiwano ruchu na stopie refinansowej) bank centralny zdaje się rozumieć problem, jaki może stwarzać nazbyt wysoka inflacja i próbuje temu przeciwdziałać (w miarę możliwości, które są pośrednio ograniczone politycznie przez krytykę prezydenta Erdogana).

Rynkowa stopa pożyczkowa wzrosła w ciągu miesiąca o 200 p.b. do 10,38 proc.Spotkanie szefa Banku Turcji w Londynie z szefami funduszy inwestycyjnych zostało przez tych drugich ocenione pozytywnie. O ile na rynkach globalnych
utrzymają się pozytywne nastroje, dopóty lira może kontynuować umocnienie (to zmieni się dopiero wtedy, kiedy realna stanie się kolejna podwyżka stóp procentowych przez FED, czy też pojawią się realne fakty świadczące o zmieniającym się układzie politycznym w Europie).
 

Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty