DM BOŚ: TYGODNIK FX 19/05/2017

22.05.2017 08:30  Komentarze walutowe
DM BOŚ: TYGODNIK FX 19/05/2017 Rubel: Bilans tygodnia jest negatywny. Powód? Wzrost globalnej awersji do ryzyka za sprawą informacji z USA (zamieszanie wokół działań Donalda Trumpa), a także Brazylii (oskarżenia wobec prezydenta Michela Temera, które mogą prowadzić do jego ustąpienia).

Tym razem rubla nie wsparła drożejąca na rynkach ropa naftowa. Ten czynnik może jednak być znów kluczowy, gdyby ryzyko polityczne na świecie zaczęło maleć w przyszłym tygodniu (co jest prawdopodobne). Ograniczeniem mogą jednak być oczekiwania związane z czerwcową podwyżką stóp przez FED, oraz towarzyszącym tej decyzji komunikatem (będzie on ważny dla oceny, czy warto będzie grać pod kolejny ruch na jesieni).

Turecka lira: Na negatywny bilans tygodnia wpływ miał globalny wzrost awersji do ryzyka. Obraz makro nie uległ zmianie, co może stwarzać preteksty do odreagowania liry w przyszłym tygodniu, gdyby globalne ryzyko zaczęło maleć. Nie zapominajmy jednak o negatywnym wpływie informacji nt. ruchów amerykańskiego FED-u.
 
Złoty i waluty regionu CEE: Koszyk walut naszego regionu wypadł stabilnie, biorąc pod uwagę negatywne informacje z USA i Brazylii rzutujące na wzrost globalnej awersji do ryzyka. Warto jednak zwrócić uwagę, że te pojawiły się dopiero w połowie tygodnia, a pierwsze dwa dni handlu upływały pod znakiem wyraźnej aprecjacji walut CEE. Tym samym warto będzie obserwować zachowanie się rynku w przyszłym tygodniu – na ile możliwy spadek politycznego ryzyka na świecie, pozwoli na powrót do wcześniejszych trendów wzrostowych. Dopiero jak ta próba nie będzie zbyt udana, będzie to sygnał, że pozytywne trendy widoczne od dłuższego czasu mogą zacząć się odwracać.

Więcej informacji w załączniku 

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty