DM BOŚ: TYGODNIK FX 24 maja 2019 r.

24.05.2019 15:23  Komentarze walutowe
DM BOŚ: TYGODNIK FX 24 maja 2019 r.
TO BYŁO NAJWAŻNIEJSZE W MIJAJĄCYM TYGODNIU:
 
 W POPRZEDNI WEEKEND AMERYKAŃSKIE FIRMY ZACZĘŁY REALIZOWAĆ „ZALECENIA” ZAWARTE W ROZPORZĄDZENIU TRUMPA I ODCINAĆ CHIŃSKI KONCERN HUAWEI OD DOSTAW OPROGRAMOWANIA I KOMPONENTÓW (CHOCIAŻ W PONIEDZIAŁEK BIAŁY DOM WYDŁUŻYŁ TEN CZAS O 90 DNI). JEDNOCZEŚNIE POJAWIŁY SIĘ DONIESIENIA NT. INNYCH CHIŃSKICH FIRM, KTÓRE MIAŁYBY TRAFIĆ NA „CZARNĄ LISTĘ”. W ODPOWIEDZI PEKIN OSKARŻYŁ WASZYNGTON O ESKALACJĘ KONFLIKTU, PODJĄŁ DZIAŁANIA MOGĄCE ZMIERZAĆ DO OGRANICZENIA EKSPORTU METALI ZIEM RZADKICH. NIE JEST JASNE, CZY NEGOCJACJE HANDLOWE ZOSTAŁY ZERWANE – CHIŃCZYCY TWIERDZĄ, ŻE TAK, AMERYKANIE MAJĄ PRZECIWNE ZDANIE…
 
  DOLAR KOŃCZY TYDZIEŃ NA NIEWIELKICH MINUSACH NA GŁÓWNYCH RELACJACH. Rynek zdaje się grać na to, że eskalacja wojen handlowych uderzy w amerykańską gospodarkę (otrzymaliśmy słabe szacunki PMI za maj) i zwiększy szanse na cięcie stóp przez FED. Zapiski z posiedzenia FOMC na początku maja wskazały jednak na to, że większość członków jest zgodna, co do tego, że czynniki osłabiające inflację są „przejściowe”.
 
 SPADKI ZATRZYMAŁ CHIŃSKI JUAN, chociaż teoretycznie konflikt handlowy zaczął jeszcze bardziej eskalować. To zasługa działań podejmowanych przez Ludowy Bank Chin, który zapowiedział stabilizację kursu waluty.
 
 THERESA MAY ZREZYGNUJE ZE STANOWISKA SZEFOWEJ KONSERWATYSTÓW, ORAZ PREMIERA JUŻ 7 CZERWCA. Rzecznik torysów zapowiedział, że nowy lider zostanie wybrany do 20 lipca. Największe szanse w wyścigu zdaje się mieć eurosceptyczny Boris Johnson. Szanse na wypracowanie porozumienia z UE ws. Brexitu znacząco, zatem maleją…
 
 PREZES BANKU AUSTRALII NIE WYKLUCZYŁ MOŻLIWOŚCI CIĘCIA STÓP PROCENTOWYCH JUŻ NA POSIEDZENIU 4 CZERWCA. Tymczasem bank Westpac podniósł swoje oczekiwania na ten rok, co do skali cięć – teraz oczekuje już 3 obniżek w perspektywie do listopada.
 
 W WYBORACH DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO W HOLANDII, EUROSCEPTYCY NIEOCZEKIWANIE ODNIEŚLI PORAŻKĘ. Czekamy jednak na wyniki głosowania w pozostałych krajach Unii Europejskiej, które zaczną spływać w niedzielę wieczorem (exit-polls).
 
 DANE Z NIEMIECKIEJ GOSPODARKI PONOWNIE ROZCZAROWUJĄ – POZNALIŚMY ODCZYTY MAJOWYCH INDEKSÓW PMI, ORAZ ODCZYT IFO.
 
 ZASKAKUJACE DANE NT. BEZROBOCIA NAPŁYNĘŁY ZE SZWECJI I NORWEGII stając się pretekstem do umocnienia tamtejszych walut.
 
 ROZCZAROWUJĄCE DANE NT. WZROSTU GOSPODARCZEGO NAPŁYNĘŁY Z TAJLANDII I SINGAPURU. W MAJU JAPOŃSKI INDEKS PMI SPADŁ PONIZEJ 50 PROC., A DYNAMIKA EKSPORTU DO CHIN SYSTEMATYCZNIE SPADA. Jednocześnie USA podjęły działania zmierzające do przyspieszenia negocjacji z Japonią nt. nowej umowy handlowej, chociaż kością niezgody pozostaje kwestia japońskiego przemysłu samochodowego.
 
 W KRAJU GUS OPUBLIKOWAŁ NIECO LEPSZE DANE NT. DYNAMIKI PŁAC, PRODUKCJI PRZEMYSŁOWEJ, ORAZ SPRZEDAŻY DETALICZNEJ. Z kolei prezes Glapiński powtórzył, że Polska nie powinna spieszyć się z przyjęciem euro.

Zobacz także: Dolar w defensywie
 
JAKIE SĄ PERSPEKTYWY NA NOWY TYDZIEŃ?

Warto wspomnieć, że inwestorów z Nowego Jorku i Londynu czeka przedłużony weekend – w poniedziałek w USA mamy Dzień Pamięci, a w Wielkiej Brytanii Wiosenne Święto Bankowe. Pytanie na ile jest on dla nich samych komfortowy, biorąc pod uwagę ryzyko związane z eskalacją konfliktu pomiędzy USA, a Chinami. „Wojna handlowa może potrwać długo, ludzie powinni pozbyć się złudzeń, że może być inaczej” – takie słowa napisał w piątek na Twitterze Hu Xijin, dziennikarz chińskiego Global Times’a, który w ostatnich dniach zyskał opinię „dobrze poinformowanego” przez chińskie źródła. Pekin trzyma się narracji, że to Waszyngton jest odpowiedzialny za eskalację konfliktu i podejmuje bezpodstawne działania wobec chińskich firm – chińskie władze nie zdecydowały się jednak podjąć konkretnych działań wymierzonych w USA np. nałożyć
cła na Apple’a, czy też zablokować eksport metali ziem rzadkich.

Obie strony wiedzą, że ten konflikt im się nie opłaca – każdy zdaje się liczy jednak na jakie straty może sobie pozwolić, aby później uzyskać pożądane korzyści. Być może Chinom ta kalkulacja wypada wybitnie ujemnie. Nie oznacza to jednak, że Chińczycy za chwilę usiądą do stołu z Amerykanami – na razie nic nie wskazuje na to, aby Xi Jinping miał spotkać się na
osobności z Trumpem podczas szczytu G-20 w japońskiej Osace w końcu czerwca i przede wszystkim, aby to spotkanie miało być przełomowe.
 
Ten tydzień będzie uboższy w istotne informacje makro od mijającego. Uwagę przyciągnie rewizja danych za I kwartał w USA w czwartek, oraz dane nt. wskaźnika PCE Core za kwiecień i nastrojach konsumenckich na koniec maja, jakie poznamy w piątek. Dużo będzie się działo w Kanadzie, gdzie mamy decyzję nt. stóp procentowych w środę, bilans C/A za I kwartał w czwartek, oraz PKB za I kwartał w piątek. Koniec tygodnia przyniesie też odczyty indeksów PMI z Chin dla przemysłu i usług, które są liczone przez rządowe CFLP.
 
Uwagę przykują też szacunki dotyczące inflacji HICP dla Hiszpanii i Niemiec, zwłaszcza, że kwietniowe odczyty przyniosły pewne zaskoczenie skalą jej odbicia.
 
Tym samym istotna może być polityka. Poza kluczowym wątkiem USA-Chiny, rynek będzie analizował też wyniki niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego pod kątem szans na głębszą integrację w ramach UE w przyszłości, chociaż tą analizę mogą przysłonić obawy związane z Brexitem. Zapowiedź odejścia Theresy May z dniem 7 czerwca otworzyła drogę do walki o władzę już teraz. Im gorsze będą wyniki torysów w wyborach do PE i lepsze dla Partii Brexitu, tym większe ryzyko, że brytyjscy konserwatyści mocno skręcą w stronę politycznego radykalizmu i zaczną walczyć o wyborców Nigel’a Farage’a. To jednak znacząco zwiększy szanse na „bezumowny” Brexit z dniem 31 października.
 
WYKRES TYGODNIA: Juan pozostanie pod presją…

Na wykresie USDCNH widać, że ostatnie dni rozpoczęły korektę wcześniejszego mocnego ruchu w górę. Główne pytanie teraz brzmi – ile ona potrwa, gdyż nie jest to raczej zapowiedź powrotu juana na ścieżkę wzrostową względem juana. Wiele będzie zależeć od tego jak potoczą się dalej kwestie związane z relacjami USA-Chiny i jakie de facto możliwości „stabilizacji” kursu będzie miał Ludowy Bank Chin. Wrażliwe dane makro (indeksy PMI) poznamy dopiero w najbliższy piątek. Technicznie naturalnym obszarem wsparcia wydają się być okolice 6,88. Warto będzie też obserwować zachowanie się dziennych wskaźników w kontekście ich linii wsparcia.

 

 
Wykres dzienny USDCNH

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
InteliWISE SA, Marcin Strzałkowski - Prezes Zarządu, #251 PREZENTACJE WYNIKÓW   startupy.tv| Aleš Blahá, CheckTerra s.r.o.
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty