DM BOŚ: TYGODNIK FX 30/11/2018

03.12.2018 08:10  Komentarze walutowe
DM BOŚ: TYGODNIK FX 30/11/2018 DOLAR: Dobrą passę odwróciło wystąpienie szefa FED w nowojorskim Klubie Ekonomicznym, gdzie dał do zrozumienia, że stopy procentowe mogą być „tuż poniżej” poziomu neutralnego, co ograniczyło oczekiwania rynku, co do skali podwyżek stóp w przyszłym roku, do zaledwie jednego ruchu. W podobnym tonie wypowiedział się wiceprezes Richard Clarida, a opublikowane zapiski z listopadowego posiedzenia pokazały, że FED będzie bardziej uzależniał przyszłe decyzje od analizy sytuacji makroekonomicznej. Grudniowa podwyżka stóp nie jest jednak zagrożona. Rynek będzie jednak bardziej wrażliwy na publikacje makro – w przyszłym tygodniu mamy indeksy ISM i rynek pracy.

EURO: Spada napięcie pomiędzy Rzymem, a Brukselą – obie strony zdają się rozmawiać nad tym, na ile można „poprawić” przyszłoroczny budżet. Wicepremier Salvini nie wykluczył, że deficyt zostanie zmieniony z 2,4 proc. do 2,2 proc. PKB, ale przedstawiciele Komisji Europejskiej stoją na stanowisku, że powinien on zejść poniżej 2,0 proc. Włoska prasa spekuluje, że to nie zamyka rozmów.

Członkowie Europejskiego Banku Centralnego zdają się przygotowywać rynki na możliwą rewizję prognoz gospodarczych na przyszły rok, co jest prawdopodobne po słabych odczytach PMI z zeszłego tygodnia i niższych wskazaniach inflacji HICP w piątek. Pojawiły się spekulacje, jakoby Biały Dom rozważał rychłe nałożenie ceł na import europejskich aut, chociaż z wypowiedzi przedstawicieli niemieckich koncernów z końca tygodnia wynika, że planuje się kolejne spotkania zarządów firm z przedstawicielami Trumpa. W przyszłym tygodniu uwagę zwrócą indeksy PMI, ale kluczowe dla sentymentu mogą być nastroje po G-20, oraz spekulacje związane z Brexitem. Rosną szanse na większe odbicie notowań euro.
 
FUNT: Wciąż ciąży sprawa Brexitu, chociaż na szczycie UE-Wielka Brytania porozumienie „regulujące” przyszłe relacje po 29 marca 2019 r. zostało zaaprobowane. Niemniej ryzyko „nieuporządkowanego” Brexitu wciąż pozostaje duże i może mieć fatalne skutki dla gospodarki, co pokazały chociażby projekcje zaprezentowane przez Bank Anglii. Układ sił w Izbie Gmin nadal pozostaje niekorzystny dla premier May przed kluczowym głosowaniem nad porozumieniem 11 grudnia.

Przeciwnicy szukają alternatywnych rozwiązań, perspektywa wydania opinii prawnej przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości na temat  możliwości jednostronnego powstrzymania procesu Brexitu, co może mieć miejsce 4 grudnia sprawiła, że zaczęto ponownie spekulować o drugim referendum (tą możliwość wspiera chociażby Partia Pracy). W
przyszłym tygodniu poznamy indeksy PMI, ale rynek i tak bardziej będzie żył politycznymi spekulacjami…
 
BEZPIECZNE PRZYSTANIE (FRANK I JEN): Japońska waluta jest najsłabsza w zestawieniach tygodniach, a frank wygrywa tylko z dolarem kanadyjskim, wspomnianym jenem, oraz funtem. Spadło napięcie wokół Włoch, chociaż nadal niejasne pozostają perspektywy Brexitu. W końcu tygodnia pojawiły się jednak spekulacje sugerujące możliwość przesunięcia o kilka miesięcy planów wdrożenia przez USA wyższych stawek celnych na chińskie produkty (Trump sugerował taką możliwość już od stycznia, jeżeli Chiny nie chciałyby podjąć negocjacji o nowych relacjach w handlu). Niemniej czekamy na kluczowe rozstrzygnięcia po szczycie G-20 w ten weekend, które mogą przynieść nowe rozdanie dla rynków na grudzień.
 
Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty