DM BOŚ: TYGODNIK FX (Waluty & Surowce ) z dnia 27 stycznia 2017 r.

30.01.2017 10:38  Komentarze walutowe
DM BOŚ: TYGODNIK FX (Waluty & Surowce ) z dnia 27 stycznia 2017 r. Rubel: Ma za sobą kolejny słabszy tydzień. Nadal przewijał się temat interwencji, po tym jak w czwartek resort finansów zapowiedział, że w lutym mogą rozpocząć się pierwsze zakupy zagranicznych walut – oficjalnie w celu ustabilizowania wpływów z tytułu ropy naftowej, a nieoficjalnie w wyniku obaw, że zbyt silny rubel zagrozi ożywieniu gospodarczemu. Wpisuje się to we wcześniejsze słowa Władimira Putina, któryrównież krytycznie podszedł do siły rubla. 

Na rynku spekuluje się jednak, że takie działania mogą wpędzić bank centralny w kłopoty (spadek jego wiarygodności). Dla rubla ważne będzie też to, jak będą układać się przyszłe stosunki Rosji z USA. Jak na razie Kreml próbuje samodzielnie rozdawać karty w kwestii przyszłości Syrii, licząc na to, że zdejmie tym samym problem z głowy administracji Trumpa. Pytanie, czy słusznie. W kwestiach makro – 3 lutego zaplanowane jest posiedzenie rosyjskiego banku centralnego (nie oczekuje się zmian w poziomie stóp procentowych – 10 proc., ale ważne mogą okazać się komentarze dotyczące kursu
rubla).
 
Turecka lira: Przełomu nie było i turecka waluta nadal słabła. Rozczarował Bank Turcji, który we wtorek zdecydował się tylko na podwyżkę stopy pożyczkowej O/N do 9,25 proc., ale pozostawił bez zmian główną, tygodniową stopę repo na poziomie 8,00 proc. Uznano to za przejaw braku niezależności Banku, co wydaje się, że potwierdziło się w kolejnych wypowiedziach prezydenta Erdogana, który powtórzył, że podwyżka stóp procentowych byłaby błędnym rozwiązaniem (teoretycznie jego doradcy starali się wcześniej dawać więcej swobody bankowi centralnemu, ale jak widać sam prezydent wciąż ma inne zdanie).

W najbliższych dniach ważną publikacją mogą okazać się oczekiwania inflacyjne wyliczane przez bank centralny (nie milkną obawy, że tracąca lira może ostatecznie doprowadzić do pojawienia się dwucyfrowej inflacji), a także szacunki
indeksu PMI, oraz styczniowej inflacji CPI. Ewentualne próby odreagowania liry (gdyby jednak do nich doszło) może pokrzyżować możliwe umocnienie się dolara na głównych zestawieniach.

Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty