DM BOŚ: TYGODNIK FX (Waluty i surowce)

12.09.2016 10:00  Komentarze walutowe
DM BOŚ: TYGODNIK FX (Waluty i surowce) Rubel: Bilans tygodnia jest mieszany, ale z przewagą wzrostów. Pomogło przede wszystkim odbicie cen ropy naftowej na światowych rynkach. Niemniej już 16 września Bank Rosji może podjąć decyzję o cięciu stóp procentowych – mediana wskazuje na 50 p.b. do 10,00 proc. Chociaż to nie jest przesądzone – podczas piątkowego wystąpienia w Sochi szefowa banku centralnego próbowała nieco uciąć te oczekiwania.

Teoretycznie  brak  obniżki  teraz  byłby  wsparciem  dla  rubla,  ale  w  sytuacji  utrzymania  słabości amerykańskiego dolara, a także wysokich cen ropy na rynkach Turecka lira: Kończy tydzień na stratach. Zaszkodziły słabsze dane sugerujące większe, niż oczekiwano hamowanie gospodarki (produkcja przemysłowa w lipcu spadła o 4,9 proc. r/r, a PKB  w  II  kwartale wyhamował do 3,1 proc. r/r z 4,8 proc. r/r), co może zwiększać presję na bank centralny, aby obniżył główną stopę repo (o takim ryzyku pisaliśmy tydzień temu). Posiedzenie Banku Turcji jest zaplanowane na 22 września. Słabość liry mogła też wynikać z faktu zbliżającego się długiego weekendu (tzw. Święto Ofiar).

Złoty i waluty regionu CEE: Mimo faktu, że w piątek wieczorem poznamy decyzję Moody’s ws. ratingu i istnieje duże ryzyko obniżenia noty na poziomie A2 (na moment pisania raportu decyzja agencji nie była znana), to złoty był najsilniejszą walutą w regionie. Powód? Złoty był dość słaby pod koniec poprzedniego tygodnia, kiedy to pośrednio dyskontowano ruch Moody’s. Za to w ostatnich dniach wsparciem dla naszej waluty było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zakończone w środę. Podczas konferencji prasowej RPP ucięła  spekulacje  dotyczące  dyskusji  nt.  ewentualną  obniżką  stóp  procentowych  w  przyszłości. Optymistycznie  wypowiedziała się  też nt. wzrostu gospodarczego, licząc na odbicie słabszej obecnie dynamiki inwestycji.
 
Na wykresie koszyka BOSSA PLN widać, że odbicie może być krótkotrwałe – tygodniowe wskaźniki nadal przemawiają bardziej za spadkami, a więc osłabieniem złotego. Powodów do tego ruchu nie należy jednak szukać w decyzjach Moody’s, a raczej ewentualnym pogorszeniu się globalnego sentymentu w najbliższych
tygodniach. Mimo tego układ spadkowy wymagać będzie potwierdzenia – w zejściu poniżej minimum z ubiegłego tygodnia przy 87,97 pkt., a na to być może będziemy musieli poczekać.
 
 ...Więcej informacji w załączniku

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty