DM BOŚ: TYGODNIK FX

20.02.2017 09:20  Komentarze walutowe
DM BOŚ: TYGODNIK FX  Rubel: Za nami kolejny tydzień, który przyniósł umocnienie rosyjskiej waluty w większości relacji. Ceny ropynaftowej pozostają wysokie, skup walut prowadzony dla resortu finansów to zaledwie nieco ponad 100 mlnUSD dziennie, a dolar ponownie zaczął tracić otwierając pola dla high-yield currencies (główna stopa procentowa w Rosji jest na poziomie 10 proc.). 


Niemniej mocny rubel zaczyna już budzić coraz większą irytację rosyjskich władz – w piątek minister gospodarki Maxim Oreshkin przyznał, że rozmawiał na ten temat z prezydentem Putinem i zapowiedział, że rząd przygotuje kolejne działania, jeżeli ta sytuacja nie ulegnie zmianie. 


Dodał jednak, że jest planowany powrót do dawnego korytarza wahań ustalanych przez bank centralny. Być może, zatem werbalne interwencje staną się nową rzeczywistością, ale sytuacja odwróci się dopiero wtedy, kiedy wyraźnie wzrośnie poziom globalnego ryzyka i spadną ceny ropy naftowej (negatywne wyniki wyborów w Europie?), lub wyraźnie zyska dolar na fali bardziej agresywnej polityki ze strony amerykańskiego FED (efekt trumpflacji?). Niemniej pewne przesłanki w tych kwestiach mogą pojawić się już w najbliższych tygodniach…
 
Turecka lira: To już trzeci tydzień, kiedy lira zyskuje, chociaż tym razem skala ruchu była już mniejsza. W piątek zastępca premiera (Simsek) dał do zrozumienia, że system prezydencki (jaki planuje wprowadzić Erdogan poprzez ogólnonarodowe referendum) będzie miał pozytywny wpływ na gospodarkę. Pochwalił też Bank Turcji za ostatnie działania, których efektem było odbicie liry, a także zapowiedział, że rząd przedstawi w marcu nowe działania w temacie makro. Wygląda to na sygnał do rozpoczęcia kampanii przed planowanym na kwiecień głosowaniem, co może zachęcić inwestorów do realizacji zysków z liry, chociaż teoretycznie ponownie słabnący na świecie amerykański dolar, oraz wysokie stopy procentowe w Turcji
mogą być zachętą. 

Niemniej patrząc na sprawę głębiej, można szybko dostrzec, że najbliższe tygodnie mogą przynieść wzrost ryzyka na globalnych rynkach poprzez – obawy, co do rozczarowania propozycjami ustaw podatkowych Trumpa, rosnącym ryzykiem podwyżki stóp procentowych przez FED, czy też zbliżającymi si ważnymi wyborami politycznymi w Europie. A to ryzykownej i tak lirze, zbytnio nie pomoże.


Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 
Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty