Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU


DM BOŚ: TYGODNIK FX

16.03.2018 12:46  Komentarze walutowe
DM BOŚ: TYGODNIK FX Ujęcie tygodniowe dla dolara pozostaje mieszane, co jednak można uznać za sukces biorąc pod uwagę narastającą liczbę czynników mających wpływ na kurs tej waluty. Po rezygnacji Gary’ego Cohn’a w poprzednim tygodniu, nowym szefem doradców gospodarczych Donalda Trumpa został Larry Kudlow (były dziennikarz CNBC).

W pierwszym wystąpieniu opowiedział się za silniejszym dolarem, ale i też zgodził się z tym, że należy przybrać ostrzejszy kurs w polityce handlowej, zwłaszcza wobec Chin. W prasie pojawiły się spekulacje, jakoby Biały Dom szykował
wyższe cła na chińskie produkty z obszaru technologii i telekomunikacji. To nie zostało potwierdzone, głównie ze względu na zbliżający się szczyt G-20 (19-20 marca), ale temat jest na rzeczy.

Mieliśmy kolejne roszady w otoczeniu Trumpa – ze stanowiskiem Sekretarza Skarbu pożegnał się Rex Tillerson, którego zastąpił Mike Pompeo pełniący do tej pory funkcję szefa CIA. Może to zapowiadać ostrzejszy kurs USA w police zagranicznej, ale i też handlowej. Opublikowane w ostatnich dniach dane makro miały neutralny wpływ, chociaż nieco niepokoić może słaby odczyt sprzedaży detalicznej w lutym.  W przyszłym tygodniu na tapecie decyzja FED (środa), której
towarzyszyć będą też projekcje makro i konferencja prasowa.
 
Bilans tygodnia dla euro również nie jest jednoznaczny – zwłaszcza w relacji G-10. Rynek dostał dwie ważne informacje. Mario Draghi powtórzył, że ECB potrzebuje więcej dowodów, aby być bardziej pewnym odbicia inflacji, stąd też pozostaje ostrożny i cierpliwy w temacie polityki monetarnej, ale i zaznaczył, że na kurs euro w większym stopniu wpływają czynniki zewnętrzne.

W piątek otrzymaliśmy też ostateczne dane nt. inflacji HICP, która w lutym wyniosła 1,1 proc. r/r, a nie 1,2 proc. r/r jak sądzono wcześniej. Stabilny pozostał jednak odczyt inflacji bazowej HICP (1,2 proc. r/r). W przyszłym tygodniu uwagę zwrócą szacunki dotyczące indeksów PMI, oraz niemieckie odczyty ZEW i Ifo.
 
Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Dorota Sierakowska
Analityk surowcowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty