DM BOŚ: Tygodnik FX - waluty i surowce -

03.10.2016 09:31  Komentarze walutowe
DM BOŚ: Tygodnik FX - waluty i surowce - Rubel: Bilans tygodnia jest dość dobry dla rubla. Wsparciem była ropa naftowa, która radziła sobie lepiej po ustaleniach z nieformalnego spotkania OPEC. Wpływ miała też publikacja dokumentu Banku Rosji o zarysie polityki monetarnej na lata 2017-19, która zakłada, że nie będzie ona luźna. Co ciekawe rubel nie zareagował zbytnio na wzrost oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych przez FED, co teoretycznie powinno pogarszać pozycję rynków wschodzących  

Turecka lira: Ma za sobą słaby tydzień – najpierw zaszkodziła obniżka ratingu Moody’s do poziomu śmieciowego Ba1, która miała miejsce jeszcze w piątek 23 września – w efekcie lira zaczęła poniedziałkowy handel na mocnych spadkach, a potem nastroje pogorszyły się wpierw za sprawą wzrostu oczekiwań, co do podwyżki stóp procentowych przez FED, a potem spekulacji wokół problemów Deutsche Banku. W przyszłym tygodniu warto będzie zerkać na dane nt. wrześniowej inflacji (w poniedziałek rano), chociaż wątpliwe, aby w obecnej sytuacji Bank Turcji wykonywał jakieś nieplanowe ruchy na stopach procentowych.  
 
 Złoty i waluty regionu CEE: W ostatnich dniach forint korygował wcześniejsze zyski wywołane podwyżką ratingu przez S&P (16 września) – jako pretekst wskazuje się tu zaplanowane na niedzielę referendum „imigracyjne”, które może zaostrzyć relacje z Unią Europejską. W efekcie zachowywał się on najsłabiej w regionie. Stabilna pozostała korona czeska, a po zakończonym posiedzeniu Banku Czech Jiri Rusnok uciął spekulacje, jakoby w pierwszym kwartale 2017 r. bank centralny miał przestać bronić sztywnego kursu EUR/CZK na poziomie 27 koron za euro (nie jest to jednak duże zaskoczenie). 

...Więcej informacji w załączniku 
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty