Dolar dostanie wsparcie w dzisiejszych danych

14.02.2018 11:29  Komentarze walutowe
Dolar dostanie wsparcie w dzisiejszych danych
Kluczowe informacje z rynków:

JAPONIA: Opublikowane wstępne dane nt. dynamiki PKB w IV kwartale wypadły gorzej od szacunków – wzrost wyniósł 0,1 proc. k/k (szacowano 0,2 proc. k/k), a w ujęciu zanualizowanym 0,5 proc. wobec prognozy 1,0 proc. 
 
NOWA ZELANDIA: Publikowane co kwartał oczekiwania inflacyjne na 1 rok i 2 lata wypadły lepiej w porównaniu z wcześniejszymi odczytami. Wprawdzie ujęcie roczne nie zmieniło się znacząco (1,86 proc. wobec 1,87 proc. poprzednio), to w perspektywie 2-letniej mamy wzrost o 2,1 proc. wobec 2,0 proc. wcześniej. Te dane mają znaczenie biorąc pod uwagę rozczarowanie danymi nt. dynamiki inflacji CPI w IV kwartale, jakie zostały opublikowane w ostatnich tygodniach.
 
USA: Administracja Donalda Trumpa poinformowała o pracach nad wprowadzeniem ceł, lub ograniczeń w imporcie stali i aluminium do USA. Z kolei Wall Street Journal podał powołując się na źródła w Białym Domu, że rozważana jest kandydatura Loretty Mester szefującej obecnie oddziałowi FED w Cleveland, na wiceprezesa FED.
 
EUROSTREFA / NIEMCY: PKB dla Niemiec w IV kwartale potwierdził prognozy na poziomie 0,6 proc. k/k i 2,2 proc. r/r/.
 
SZWECJA: Riksbank na zakończonym dzisiaj posiedzeniu utrzymał stopę procentową na poziomie -0,5 proc., oraz nie wykluczył, że do jej podwyższenia może dojść w drugiej połowie tego roku (taki przekaz był powszechnie oczekiwany). Pewnym zaskoczeniem może być to, że za podwyżką o 25 p.b. głosował dzisiaj zastępca szefa banku centralnego, Henry Ohlsson. W dzisiejszym komunikacie Riksbanku znajdziemy też stwierdzenie, że ostatnie zamieszanie na rynkach akcji nie zmienia według Banku pozytywnych perspektyw gospodarczych. Zdecydowano się jednak na nieznaczną rewizję ścieżki inflacji w dół na ten rok, ale już w przyszłym wskaźnik CPI ma być bliski celu 2,0 proc.
 
Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty