Dolar może tracić w najbliższych dniach?

18.12.2017 11:00  Komentarze walutowe
Dolar może tracić w najbliższych dniach?
Kluczowe informacje z rynków:

USA / PODATKI: Jeszcze w piątek po południu pojawiały się spekulacje, że senator Mark Rubio z Partii Republikańskiej zdecyduje się jednak poprzeć wypracowaną wspólnie przez obie izby Kongresu, ustawę podatkową – potwierdził to też sam zainteresowany. O poparciu zapewnił też senator Bob Corker, który wcześniej, jako jedyny z Partii Republikańskiej zagłosował przeciwko. Niemniej z powodu choroby podczas głosowania w tym tygodniu nie będzie obecny senator John McCain. Lider większości parlamentarnej w Izbie Reprezentantów zapowiedział, że ustawa będzie głosowana już jutro.
 
USA / DANE: Opublikowane w piątek po południu odczyty makro wypadły poniżej oczekiwań – grudniowy indeks NY FED Mfg. spadł do najniższego poziomu od lipca (18,0 pkt.), a dynamika produkcji przemysłowej rosła w listopadzie w tempie 0,2 proc. m/m (szacowano 0,3 proc. m/m), ale dane za październik zrewidowano z 0,9 proc. m/m do 1,2 proc. m/m.
 
WIELKA BRYTANIA: Liderzy Unii Europejskiej zgodzili się w piątek na rozpoczęcie drugiej fazy negocjacji dotyczących Brexitu (było to powszechnie oczekiwane). 
 
NIEMCY: Kanclerz Merkel poinformowała w piątek, że chadecy są formalnie gotowi do rozpoczęcia rozmów negocjacyjnych z SPD w kwestii powołania nowego rządu.
 
JAPONIA: Bilans handlowy w listopadzie wskazał na nadwyżkę rzędu 113,4 mld JPY (eksport wzrósł o 16,2 proc. r/r, a import o 17,2 proc. r/r).
 
AUSTRALIA: Przy okazji półrocznego przeglądu stanu finansów państwa, rząd obniżył prognozę wzrostu gospodarczego na 2017/18 r. z 2,75 proc. do 2,5 proc., ale podtrzymał oczekiwania inflacji CPI na poziomie 2,0 proc., chociaż oczekuje się nieco niższej dynamiki płac w okresie 2017/18 i 2018/19. Agencja Moody’s utrzymała rating AAA z perspektywą stabilną.
 
RPA: Wybory na lidera Afrykańskiego Kongresu Narodowego (ANC) wygrał uważany za prorynkowego, Cyril Ramaphosa. Pokonał w nich byłą żonę odchodzącego, kontrowersyjnego prezydenta Zumy. Ramaphosa automatycznie będzie kandydatem na nowego prezydenta.

Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty