Dolar się cofa, rynek czeka na nowe impulsy

09.01.2019 12:08  Komentarze walutowe
Dolar się cofa, rynek czeka na nowe impulsy
Kluczowe informacje z rynków:
 
USA / GOVERMENT SHUTDOWN: Wczorajsze wystąpienie Donalda Trumpa nie przyniosło propozycji kompromisu ws. znalezienia finansowania budowy muru i jednocześnie odblokowania finansowania dla administracji. Dzisiaj mamy 19 dzień tzw. goverment shutdown. Na wieczór zaplanowane jest kolejne spotkanie prezydenta z liderami Kongresu.
 
USA/ CHINY / NEGOCJACJE HANDLOWE: Donald Trump ponownie napisał wczoraj na TT, że rozmowy z Chinami „idą bardzo dobrze!”. Nieoczekiwanie negocjacje zostały wydłużone o jeden dzień, co wygląda optymistycznie. Szczegóły rozmów są owiane tajemnicą, chociaż pojawiły się informacje, że Chiny są gotowe kupować więcej produktów z USA, zwłaszcza rolnych. 
 
CHINY: Tamtejszy resort finansów nie wykluczył, że deficyt budżetowy w tym roku może być większy niż 2,6 proc. PKB odnotowane w 2018 r. Różnica może wynieść 0,2 p.p – 2,8 proc. To może wpisywać się w plany pobudzania tamtejszej gospodarki.
 
AUSTRALIA: Pozwolenia na budowę domów spadły w listopadzie aż o 9,1 proc. m/m (szacowano -0,3 proc. m/m), a w ujęciu rocznym zmiana wynosi -32,8 proc. r/r.
 
SZWECJA: Opublikowane dzisiaj rano zapiski z grudniowego posiedzenia Riksbanku, kiedy to zdecydowano się na podwyżkę stóp procentowych (ruch ten był jednak pewnym zaskoczeniem) potwierdziły, że kolejne ruchy są możliwe w 2019 r. Bank centralny będzie jednak uwzględniał trudną sytuację w globalnej gospodarce.
 
WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Rozpoczęła się debata w Izbie Gmin nad wynegocjowanym w listopadzie przez rząd porozumieniem z UE, prawdopodobny termin głosowania nad projektem to wtorek, 15 stycznia. Przedstawiciel DUP powtórzył, że warunki tzw. backstopu dla Irlandii Północnej są na obecną chwilę nie do zaakceptowania. Wcześniej pojawiły się spekulacje, że premier May „miała zabiegać” o zmianę zdania przez DUP.
 
Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty