Dolar żywi się niepewnością

21.06.2018 11:00  Komentarze walutowe
Dolar żywi się niepewnością
Kluczowe informacje z rynków:
 
USA: Przemawiający wczoraj podczas panelu w Sintrze, Jerome Powell, przyznał, że polityka stopniowych podwyżek stóp procentowych zostanie utrzymana, nadal aktualne jest podejście akomodacyjne.
 
WIELKA BRYTANIA: Premier Theresa May wygrała wczorajsze głosowanie w Izbie Gmin stosunkiem głosów 319 do 303 – odrzucony został wniosek zakładający możliwość wzmocnienia roli parlamentu w negocjacjach związanych z Brexitem, jeżeli do końca października rząd nie osiągnie porozumienia z Unią Europejską.
 
NOWA ZELANDIA: Wzrost PKB w I kwartale został dzisiaj potwierdzony na poziomie 0,5 proc. k/k i 2,7 proc. r/r. Rynek nie wykluczał pozytywnej niespodzianki.
 
AUSTRALIA: Podczas wczorajszego panelu w Sintrze, szef RBA przyznał, że ma nadzieję na utrzymanie pozytywnych tendencji w gospodarce, wyraził nadzieję, że inflacja będzie powracać w stronę celu 2,5 proc. Wyraził jednak obawy związane z wpływem wojen handlowych.
 
USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Donald Trump dał do zrozumienia, że rozważa możliwość ograniczenia ekspansji inwestycyjnej chińskich firm w USA. Ograniczenia mogą sięgnąć ponad 1000 podmiotów. Tymczasem wczoraj chińskie władze zapowiedziały „wyraźną odpowiedź” w przypadku intensyfikacji amerykańskich działań w obszarze handlu. Tymczasem Sekretarz ds. Handlu zapowiedział wczoraj, że temat ceł na auta może zostać podjęty 19-20 lipca.
 
SZWAJCARIA: Narodowy Bank Szwajcarii zgodnie z szacunkami nie zmienił parametrów polityki pieniężnej na zakończonym dzisiaj posiedzeniu. Powtórzone zostały sformułowania o tym, że SNB pozostanie aktywny na rynku walutowym w razie potrzeby, a frank pozostaje wysoko wyceniany.
 
NORWEGIA: Norges Bank nie zmienił na zakończonym dzisiaj posiedzeniu poziomu stóp procentowych (0,50 proc.), co było oczekiwane. Podtrzymana została sugestia podwyżki stóp „najprawdopodobniej” we wrześniu, gdyż bank centralny pozostaje optymistą w temacie perspektyw wzrostu gospodarczego, oraz inflacji.

Więcej informacji w załączniku

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty