Draghi zaskoczył optymizmem. Euro i złoty zyskały

14.09.2018 13:16  Komentarze walutowe
Draghi zaskoczył optymizmem. Euro i złoty zyskały W czwartek po południu kurs EUR/USD wzrósł do najwyższego poziomu od końca sierpnia, z kolei kurs EUR/PLN spadł do najniższego poziomu od ponad tygodnia. Stało się to po ostatnim spotkaniu Europejskiego Banku Centralnego, podczas którego Bank potwierdził swoje stanowisko odnośnie bieżących i przyszłych działań.

Spotkanie EBC nie przyniosło wielu niespodzianek. Rada Prezesów utrzymała dotychczasowe parametry polityki pieniężnej. Przewodniczący EBC, Mario Draghi, podtrzymał plan Banku dotyczący zakończenia programu luzowania ilościowego wraz z końcem 2018 roku. Draghi potwierdził, że od końca września bank zamierza ograniczyć ilość skupowanych aktywów do 15 miliardów euro miesięcznie. Na koniec grudnia wartość ta spaść ma do zera.

Wartość aktywów skupowanych przez EBC (2014 - 2018)
Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 13/09/2018

Mario Draghi w dość optymistycznym tonie wypowiadał się na temat kondycji gospodarek strefy euro. Wystąpienie prasowe przewodniczącego EBC było, ogólnie rzecz biorąc, dość jastrzębie. Mimo danych o umiarkowanej ekspansji gospodarczej, Draghi stwierdził, że opublikowane ostatnio wskaźniki potwierdzają „szeroko zakrojony wzrost gospodarczy”. Co ważne, przewodniczący EBC wyrażał się z dużą nadzieją w kwestii oczekiwanego wzrostu cen. Stwierdził on, że niepewność związana z inflacją zdaje się zanikać, a koszty związane z procesem produkcji zaczynają wzrastać. Obecnie Bank prognozuje, że inflacja utrzyma się w okolicy obecnych poziomów do końca roku.

Prognoza wzrostu gospodarczego na lata 2018-2019 została lekko obniżona. EBC przewiduje obecnie, że ekspansja w bieżącym roku wyniesie 2% w ujęciu rocznym, co ma odzwierciedlać obniżony udział popytu z zagranicy. Ruch ten był jednak w dużej mierze wyceniany przez rynki, a uwagę inwestorów przykuł głównie optymistyczny ton komentarzy Draghiego o dynamice cen. Podczas konferencji, euro umocniło się o nieco ponad pół procenta względem USD, przez co kurs pary na moment wyniósł 1,17. Na umocnieniu euro i słabości dolara skorzystał również polski złoty.

Kurs EUR/PLN (13/09/2018)
Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 13/09/2018

Jak już wspominaliśmy wielokrotnie, jedynym zobowiązaniem Europejskiego Banku Centralnego jest utrzymanie dynamiki cen na poziomie „zbliżonym, ale niższym” niż 2%. Optymizm Rady Prezesów odnośnie przyspieszenia wzrostu cen jest zatem istotnym sygnałem. Przekonuje nas to, że w bliżej nieokreślonym momencie następnego roku, EBC zdecyduje się rozpocząć zacieśnianie polityki monetarnej. 

Po wczorajszych komentarzach Draghiego wnioskujemy, że Europejski Bank Centralny może rozpocząć podnoszenie stóp procentowych – w drugim, albo trzecim kwartale następnego roku. Ostatecznie będzie to oczywiście zależało od tego, czy inflacja bazowa trwale wzrośnie w kierunku celu inflacyjnego. Jeżeli tak się nie stanie, decyzja ta zostanie przesunięta najpewniej do ostatniego kwartału 2019 roku. Niedługo EBC powinien rozpocząć dyskusję na temat harmonogramu podwyżek stóp procentowych. Tym samym spodziewamy się, że niebawem może dojść do zakończenia trwającego od kilku miesięcy umacniania się dolara amerykańskiego względem wspólnej europejskiej waluty.Ebury Partners UK Ltd


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty