Dziś inflacja CPI w strefie euro

28.09.2018 11:29  Komentarze walutowe
Dziś inflacja CPI w strefie euro
Początek ostatniej sesji tego tygodnia przynosi pogorszenie nastrojów rynkowych. Co prawda włoski rząd porozumiał się w sprawie założeń budżetowych na przyszły rok, jednak kosztem wzrostu deficytu budżetowego do 2,4% PKB w 2019 roku. Europejska waluta znajdowała się przez cały wczorajszy dzień pod presją sprzedających, co w konsekwencji doprowadziło do przełamania linii trendu wzrostowego na EUR/USD kształtującej się od połowy sierpnia tego roku.

W wyhamowaniu deprecjacji euro nie pomogły nawet wyższe niż oczekiwano dane o dynamice cen i usług konsumpcyjnych w strefie euro. Zgodnie ze wstępnym odczytem inflacja HICP nieoczekiwanie przyśpieszyła we wrześniu do 2,2% r/r wobec oczekiwanych 2,0% r/r. Podczas piątkowej sesji natomiast uwaga będzie koncentrować się na wstępnym odczycie inflacji z gospodarki strefy euro, gdzie konsensus rynkowy zakłada wzrost wskaźnika CPI do 2,1% r/r oraz inflacji bazowej do 1,1% r/r, co stanowiłoby potwierdzenie dla nieco mniej gołębiej retoryki członków ECB.
 
Indeks dolara po kilkudniowej konsolidacji tuż powyżej 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej powrócił do wzrostów. Wsparciem do powrotu do zwyżek były jastrzębie wypowiedzi Powell’a a także  potwierdzenie przez amerykański bank centralny planów kolejnych stopniowych podwyżek stóp procentowych.

Większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku jest przekonana o dobrej kondycji  gospodarki USA, co potwierdził finalny odczyt amerykańskiego PKB za II kw. 2018 r. W wyniku wczorajszych silnych wzrostów notowaniom wspomnianego instrumentu udało się powrócić powyżej 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej, która obecnie wyznacza wsparcie w rejonie 94,50 pkt. Dzisiaj z kolei waluta amerykańska będzie pozostawała pod wpływem danych o inflacji bazowej opartej o wydatki. Analitycy oczekują, że wskaźnik bazowy PCE w sierpniu ustabilizował się na poziomie 2,0% r/r. 
 
Opracowany  przez Komisję Europejską wskaźnik nastrojów w polskiej gospodarce (ESI) we wrześniu spadł do poziomu 107,7 pkt., czyli był to najniższy odczyt w tym roku.  Spadły wskazania dla przemysłu, usług i konsumentów, natomiast lekki wzrost odnotowano dla budownictwa i handlu detalicznego. 
 
EUR/JPY
 
EUR/JPY znajduje się w fazie korekty impulsy wzrostowego kształtującego się od połowy sierpnia 2018r. Kurs powrócił poniżej okrągłego poziomu 132 jenów za euro. W sytuacji kontynuacji umocnienia jena względem euro notowania mogą kierować się w okolice geometrycznego wsparcia w rejonie 130,00, gdzie nastąpiłoby zrównanie się obecnej korekty spadkowej w stosunku 1:1 z maksymalną korektą spadkową w całej fali wzrostowej z poziomu 124,88. W tym rejonie zbiega się ze sobą 50- i 200-okresowa średnia EMA w skali dziennej oraz wypada 38,2% zniesienia Fibo całości wspomnianego impulsu. Silny opór wyznaczają maksima lokalne w rejonie 133,10. 
 
 
 
EUR/USD
 
EUR/USD przełamał wczoraj linię trendu wzrostowego kształtującą się od połowy sierpnia tego roku, która obecnie ze zbiegająca się 100-okresową średnią EMA w skali dziennej wyznacza opór w rejonie 1,1690. Kurs pogłębia dzisiaj spadki. Techniczny obraz rynku obecnie sprzyja stronie podażowej na tej parze. W przypadku kontynuacji umocnienia dolara, EUR/USD będzie kierował się w okolice strefy wsparcia w rejonie 1,1500/50.  
Anna Wrzesińska
Noble Securities SA

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty