EBC uspokaja rynki

12.07.2019 13:40  Komentarze walutowe
EBC uspokaja rynki
Rynki światowe są pod dużą presją tego co zrobi FED. Wczorajsza reakcja EBC uspokoiła ostatnio zyskujące na wartości euro. Na pytanie jak zareaguje bank na działania Amerykanów, wciąż nie ma jasnej odpowiedzi.
 
Co zrobi EBC?
 
Presja na obniżkę stóp procentowych w USA przy bierności Europy będzie mieć jedną konsekwencję. Będzie to umocnienie się euro względem dolara. Rezultatem tego ruchu będzie zatem to, czego boją się europejscy politycy - silna waluta i problemy z eksportem. Wczorajsze zapisy z konferencji pokazują, że zarząd EBC jest świadomy problemu i gotowy do działań. Z drugiej strony nie wiadomo jakich.

Na horyzoncie widać dwie możliwości, albo kolejne QE, albo obniżka stóp procentowych. QE to program skupu aktywów z rynku, który spowoduje pojawienie się większej ilości kapitału, przez upłynnienie niektórych aktywów przez EBC. Obniżka stóp procentowych będzie miała podobne konsekwencje na ilość pieniądza. Wydawać by się mogło, że patrząc na kondycję niektórych krajów południa kontynentu bardziej prawdopodobny jest program skupu, ale czas pokaże jaki kierunek zostanie przyjęty. Rynki podeszły do tych deklaracji dość spokojnie stabilizując kurs euro względem głównych walut.

Zobacz także: Nowa szefowa EBC
Dobre dane z USA
 
Dolar jest w odwrocie z powodu nadchodzących, a przynajmniej wyraźnie spodziewanych przez rynek, obniżek stóp procentowych. Z drugiej strony tamtejszy rynek akcji ma się naprawdę dobrze. Główny indeks S&P wciąż próbuje wyraźnie przekroczyć próg 3000 punktów. Dobrze wypadły też dane z rynku pracy. Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych wypadły wyraźnie poniżej oczekiwań. Spowodowało to, że pomimo kolejnych ruchów na kontraktach terminowych na stopę procentową, potwierdzających obniżkę stóp, dolar był w miarę stabilny względem pozostałych walut.
 
EBC a kryptowaluty
 
Wypowiedź jednego z członków zarządu banku, Pana Benoit Coeure, spowodowała spore zamieszanie na rynku. Wskazał on na konieczność szybkiej regulacji kryptowalut w obliczu nadchodzącego produktu facebooka. Patrząc na skalę jaką osiągnęły kryptowaluty można się dziwić, że dopiero teraz. Taki ruch miałby jedną dodatkową zaletę. Wprowadziłby możliwość regulowania takich biznesów, co znacznie utrudniłoby takie sytuacje jak mająca obecnie miejsce w sprawie jednej z najpopularniejszych polskich giełd kryptowalutowych - bitmarket. Podmiot ten niespodziewanie w ostatnich dniach zakończył działalność nie rozliczając się z użytkownikami.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych danych.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Na czym polega unikalność Kool2Play   startupy.tv| Sebastian Czarnota, Digital Fingerprints
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty