Euro pod presją z Włoch

28.09.2018 11:51  Komentarze walutowe
Euro pod presją z Włoch  Kluczowe informacje z rynków:
 
USA: Opublikowany wczoraj po południu ostateczny odczyt PKB za II kwartał wyniósł 4,2 proc. w ujęciu zanualizowanym (jak oczekiwano), konsumpcja prywatna rosła w tempie 3,8 proc. k/k (zgodnie z prognozą), a indeks cenowy PCE Core wzrósł o 3,0 proc. k/k (zgodnie), a bazowy PCE Core o 2,1 proc. k/k (szacowano 2,0 proc. k/k). Tymczasem dynamika zamówień na dobra trwałego użytku wzrosła w sierpniu o 4,5 proc. m/m (szacowano 2,0 proc. m/m), a w ujęciu bazowym bez środków transportu o 0,1 proc. m/m (miało być 0,5 proc. m/m).
 
KANADA / NAFTA: Przedłużają się rozmowy w temacie finalizacji zmian w traktacie NAFTA. Premier Trudeau powiedział wczoraj, że „uczciwy deal” jest nadal dość realny, chociaż USA dostrzegły, że Kanada jest twardym negocjatorem.
 
EUROSTREFA / NIEMCY: Opublikowane wczoraj przed południem indeksy nastrojów w gospodarce strefy euro za wrzesień wypadły gorzej od prognoz – główny indeks spadł do 110,9 pkt. z 111,6 pkt. (szacowano 111,2 pkt.). Tymczasem szacunki dla inflacji HICP z Niemiec wypadły powyżej prognoz – dokładnie 2,2 proc. r/r we wrześniu przy prognozie 2,0 proc. r/r. Tymczasem opublikowane dzisiaj o godz. 11:00 szacunki dla całej strefy euro, wypadły zgodnie z oczekiwaniami (2,1 proc. r/r).
 
EUROSTREFA / WŁOCHY: W czwartek ponownie pojawiły się plotki nt. rezygnacji ministra finansów Giovanni Tria. Wieczorem koalicja Ligi Północnej i Ruchu Pięciu Gwiazd uchwaliła przyszłoroczny budżet z deficytem na poziomie 2,4 proc. PKB, a więc wyższym niż planowane na początku 1,6-1,9 proc. PKB. Nie jest to jednak zaskoczenie w kontekście spekulacji z ostatnich godzin.
 
JAPONIA: Wstępne dane nt. dynamiki produkcji przemysłowej w sierpniu wypadły poniżej szacunków na poziomie 1,4 proc. m/m i 1,5 proc. r/r – dane wyniosły 0,7 proc. m/m i 0,6 proc. r/r. Stopa bezrobocia była niższa (2,4 proc. wobec 2,5 proc. w prognozie), sprzedaż detaliczna lepsza (0,9 proc. m/m wobec szacunków 0,5 proc. m/m), liczba rozpoczętych budów wzrosła o 1,6 proc. r/r przy szacunkach 0,4 proc. r/r. Kluczowa była jednak inflacja liczona dla Tokio za wrzesień, która wypadła lepiej (1,3 proc. r/r przy szacunkach 1,1 proc. r/r, oraz 1,0 proc. r/r wobec 0,9 proc. r/r w prognozie dla danych bez świeżej żywności).
 
WIELKA BRYTANIA: Zrewidowany odczyt PKB za II kwartał wypadł gorzej od prognoz na poziomie 0,4 proc. k/k i 1,3 proc. r/r – dane wyniosły 0,4 proc. k/k i 1,2 proc. r/r.
 
...Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty