Fed atakowany przez Trumpa. Słabsze dane z Polski

18.10.2018 12:20  Komentarze walutowe
Fed atakowany przez Trumpa. Słabsze dane z Polski
Donald Trump znalazł największego wroga wzrostu gospodarczego w USA, jest to rezerwa federalna. Dane na temat wzrostu produkcji przemysłowej w Polsce słabsze od oczekiwań.
 
FED, Trump, stopy procentowe
 
Konflikt pomiędzy przedstawicielami rezerwy federalnej, w szczególności Jerome Powellem, a Donaldem Trumpem narasta. Głównym powodem jest fakt, że Donald Trump uważa, że stopy procentowe rosną zbyt szybko i dławią wzrost gospodarczy. Z drugiej strony wczorajszy protokół pokazał jasno, że Federalny Komitet Otwartego Rynku jest jednomyślny w kwestii podwyżek.

Na razie nie ma mowy o zmianie na stanowisku prezesa rezerwy, ale wypowiedzi są coraz ostrzejsze. Ostatnio w komentarzu do podnoszenia stóp pomimo zdaniem prezydenta niskiej inflacji wynoszącej 2,3% pojawiło się sformułowanie o “największym wrogu”. Warto z kolei zwrócić uwagę, że inflacja na początku wakacji wynosiła już niemal 3%, a Amerykanie znów są rekordowo zadłużeni. W tym kontekście bardziej restrykcyjna polityka monetarna wydaje się tym bardziej zasadna. Rynek zareagował dość spokojnie, ale jednomyślność członków rezerwy umocniła dolara.
 
Słabsze dane z Polski
 
Wczorajsze dane na temat wzrostu produkcji przemysłowej okazały się słabsze od oczekiwań. Zamiast oczekiwanych 4,3% produkcja rosła o zaledwie 2,8%. Gorzej wypadła również produkcja budowlano montażowa, ale tutaj wynik 16,4% zamiast 18% to w dalszym ciągu bardzo duży wzrost. Czy należy się bać spowolnienia? Niekoniecznie. Dane takie są mocno zmienne i warto poczekać na potwierdzenie spadków jeszcze 1-2 miesiące. Jeżeli tendencja się utrzyma będzie to powód do obaw. Najlepszym dowodem na fakt, że nie należy panikować była spokojna reakcja rynków walutowych, gdzie złoty osłabił się tylko symbolicznie po tych danych.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
10:30 - Wielka Brytania - sprzedaż detaliczna,
14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.
 
 Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty