GBPUSD pogłębił dzienne minimum – May zagrożona, S&P ostrzega przed cięciem ratingu

16.11.2018 08:05  Komentarze walutowe
GBPUSD pogłębił dzienne minimum – May zagrożona, S&P ostrzega przed cięciem ratingu
Notowania GBPUSD pogłębiły minimum sprzed kilku godzin przy 1,2749, gdyż rynek nie jest pewny politycznej przyszłości premier May. Jeden z liderów eurosceptycznej frakcji w Partii Konserwatywnej, Jacob Rees-Mogg poinformował, że przesłał szefowi tzw. Komitetu 1922 , który zrzesza tych posłów partii, którzy nie zajmują stanowisk w rządzie, oficjalną propozycję przeprowadzenia wotum zaufania wobec przewodniczącej torysów, czyli Theresy May.

To zwiększa szanse na to, że propozycja ta zyska poparcie minimum 48 posłów partii i zostanie przeprowadzone głosowanie. Torysi mają w Izbie Gmin 315 posłów, a procedura zakłada, że May może być odwołana z funkcji szefowej partii zwykłą większością głosów, tj. 158. To niby mało, ale i też dużo.

Wcale nie jest powiedziane, że eurosceptycy zdołają ich tyle zdobyć, gdyż nie tak dawno (na początku października) zakończyła się coroczna konwencja partii na której nawet sam Boris Johnson (jeden z liderów eurosceptyków) był wprawdzie dość krytyczny wobec May, ale nie zachęcał do jej obalenia. Większość polityków ma też świadomość, że wybór nowego szefa partii, a zarazem i też premiera, może być dość długi i żmudny (łatwo jest krytykować, a trudniej jest podjąć polityczną odpowiedzialność obarczoną ogromnym ryzykiem wizerunkowego niepowodzenia), stąd też mogą nie być zbyt chętni takiemu radykalnemu posunięciu.

Znaczenie może mieć także strach przed przyspieszonymi wyborami, które mogłyby być skutkiem takiego zamieszania i mogłyby przynieść wygraną opozycyjnych laburzystów.  Reasumując, wydaje się, że premier May utrzyma stanowisko, co może przynieść chwilowy rajd ulgi. Nie zmienia to jednak faktu, że szczyt UE-Wielka Brytania zaplanowany na 25 listopada może być „bezproduktywny”, skoro politycznie projekt ten wydaje się być martwy w obecnej formie – grudniowe głosowanie w Izbie Gmin może przynieść jego odrzucenie. Tym samym w perspektywie kilkunastu dni funt może być wyceniany jeszcze niżej mimo, że lokalne odbicia są możliwe.
 
Obserwowana w ostatnich godzinach próba odbicia funta została powstrzymana w rejonie minimum z 12 listopada przy 1,2826. Istnieje, zatem duże prawdopodobieństwo, że ponownie przetestujemy rejon kluczowych wsparć przy 1,2660 i 1,2695. Rośnie też ryzyko ich złamania w obliczu eskalacji rynkowego strachu przed wynikiem grudniowego głosowania w Izbie Gmin. Ewentualna korekta w najbliższych dniach mogłaby przynieść ponowny test okolic 1,2826, ale wyjście wyżej w obecnej konfiguracji wydaje się mało realne. Zwłaszcza, że po godz. 17:00 emocje podbiła informacja z agencji S&P, która ostrzegła, że mogłaby obniżyć rating Wielkiej Brytanii, jeżeli ryzyko Brexitu „bez porozumienia” miałoby się zmaterializować.

 
Wykres dzienny GBPUSD
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty