Gdy ujemny wynik mimo wszystko cieszy

12.12.2018 08:01  Komentarze walutowe
Gdy ujemny wynik mimo wszystko cieszy
ZEW z Niemiec

Wskaźnik ZEW w Niemczech ostatnimi czasy prezentował się źle, generując wartości, ujmując rzecz delikatnie, silnie ujemne. Teraz prognozowano spadek z -24,1 pkt do -25 pkt. Tak więc wynik na poziomie -17,5 pkt, jaki faktycznie odnotowano, to w sumie radość serca. 
 
ZEW nie jest tak ważny jak indeks Ifo, przynajmniej w opinii foreksowych inwestorów i mniej czy bardziej wiarygodnych ekspertów, ale niewątpliwie wskaźnik ten mówi coś o kondycji gospodarki niemieckiej w ocenie ważnych menedżerów i ekonomistów. 
 
Klimat jest jednak najwidoczniej taki, że rynek niespecjalnie przejął się tym poniekąd pozytywnym rezultatem. To znaczy: przed publikacją i przez parę godzin po niej wykres eurodolara trzymał się jeszcze relatywnie wysoko, przy 1,1380 - 1,14, ale po południu i wieczorem obniżył lot do 1,1310-25 - i tam jest obecnie. Piłka znalazła się po stronie dolara, może też i z powodu wyższych od prognoz danych o amerykańskiej inflacji PPI.

Na przykład bazowa wyniosła 0,3 proc. m/m (prognozowano 0,1 proc.) oraz 2,7 proc. r/r (zakładano 2,5 proc.). Oczywiście inflacja to poniekąd sygnał słabości pieniądza, ale wiadomo, że interpretuje się to nieco inaczej: wysoka inflacja to sygnał, iż bank centralny może podwyższać stopy, co z kolei wpłynie koniec końców wzmacniająco na pieniądz. Gracze starają się to więc dyskontować. 
 
Temat PLN

USD/PLN zachował się oczywiście w sposób zbliżony do eurodolara, tzn. odbił jego notowania. Do 15:00 mieliśmy ok. 3,7680 - 3,78, a potem wykres poszedł w górę, złoty stracił na wartości. Wieczorem kreślone są wartości rzędu 3,80. 
 
Na euro-złotym mamy 4,30, rankiem widziano tu 4,2915. Także i tu złoty stracił na wartości, ale wbrew pozorom nie jest to jakaś dramatycznie silna przecena. 
 
Tomasz Witczak
FMC Management

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, już teraz możesz zapisać się do naszego newslettera:

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty