Handel na przeczekanie

04.07.2019 11:49  Komentarze walutowe
Handel na przeczekanie
Kluczowe informacje z rynków:
 
USA / DANE (Z WCZORAJ): Według raportu ADP liczba etatów w sektorze prywatnym wzrosła w czerwcu o 102 tys. (oczekiwano 140 tys.), a dane za maj zrewidowano w górę do 41 tys. z 27 tys. Poznaliśmy też dane nt. bilansu handlowego (deficyt w maju wzrósł do 55,5 mld USD z 51,2 mld USD po korekcie w kwietniu, dzięki Chinom i Meksykowi), a także czerwcowy odczyt ISM dla usług (spadł do 55,1 pkt. z 56,9 pkt. przy prognozie 55,9 pkt., a subindeks zatrudnienia zniżkował do 55 pkt. z 58,1 pkt. Lepiej wypadł za to odczyt usługowego indeksu PMI, który odbił w czerwcu do 51,5 pkt. z 50,9 pkt. przy prognozowanym spadku do 50,7 pkt., oraz cotygodniowe dane nt. bezrobocia (cofnięcie do 221 tys.)
 
USA / TRUMP / POLITYKA MONETARNA/ DOLAR/ INTERWENCJE WALUTOWE: Prezydent Trump oskarżył wczoraj Chiny i strefę euro o manipulację swoimi walutami i dał do zrozumienia, że USA powinny robić to samo, a nie biernie się przyglądać temu, co robią inni.
 
USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: Strona chińska powtórzyła, że warunkiem do efektywnych rozmów nt. nowej umowy handlowej powinno być cofnięcie wyższych ceł, jakie USA nałożyły w maju. Tymczasem na najbliższe dni zaplanowana jest rozmowa telefoniczna Trump-Xi, która może ustalić harmonogram dalszych negocjacji. Z kolei doradca banku centralnego (Ma Jun) zdaje się tonować potrzebę większej stymulacji chińskiej gospodarki przez władze.
 
AUSTRALIA / DANE: Sprzedaż detaliczna w maju rosła w tempie 0,1 proc. m/m (szacowano 0,2 proc. m/m), po tym jak w kwietniu spadła o 0,1 proc. m/m.
 
WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Prasa spekuluje, że opozycyjna Partia Pracy jeszcze przed przerwą wakacyjną powinna zdefiniować swoje podejście wobec Brexitu.

Zobacz także: Brexit coraz bliżej?
Opinia:  W czwartek z rynku wieje nudą, gdyż amerykański kompas ma dzisiaj „przerwę technologiczną”. A już mniej żartobliwie – zwyczajowo jest tak, że święta w USA i brak amerykańskich inwestorów na rynku powodują, że uczestnicy z Azji, oraz Europy wolą bardziej brać bierny, niż czynny udział w handlu. Mamy taką sesję na przeczekanie do jutra, kiedy to kluczem będą dane Departamentu Pracy USA. Wczorajsze odczyty makro z USA rozczarowały, co przybliża nas do cięcia stóp procentowych przez FED w końcu lipca. Ten fakt oczywiście wsparł rynki akcji, ale być może dolarem ruszyłaby dopiero ponowna wizja głębszego cięcia, czyli o 50 p.b.

Stąd też warto będzie jutro śledzić, jaka jest skala zaskoczenia danymi (NFP i dynamiką płac), choć osobiście uważam, że spekulacje nt. mocniejszej obniżki nie mają większego sensu i będą raczej krótkotrwałym impulsem. Do tego, aby dolar zaczął ponownie mocniej się osłabiać potrzebne będą jeszcze inne preteksty, w tym też lepsze postrzeganie wobec pozostałych walut – tylko, czy łatwo takowe wskazać? Waluty europejskie wyglądają słabo (spekulacje wokół wizji „gołębiej” polityki nowej szefowej ECB ciążą euro, a funtowi ciąży niepewność wokół Brexitu i wizja cięcia stóp przez Bank Anglii), a Antypody mogą za chwilę zostać poddane presji, gdyby rozmowy amerykańsko-chińskie zaczęły posuwać się wolniej, niż tego oczekiwałyby rynki po szczycie G-20.
 
Technicznie koszyk dolara BOSSA USD zrealizował scenariusz ruchu powrotnego, ale notowania nie chcą „łatwo” odpaść od oporów. Czy dojdzie do tego w piątek? Jeżeli nie dojdzie do skasowania białego korpusu świecy, to w przyszłym tygodniu rynek może ponownie mierzyć się z oporem przy 81,70-81,85 pkt. i być może udanie.
 
Wykres tygodniowy BOSSA USD
 
Na wykresie EURUSD stan zawieszenia – teoretycznie pozostawanie poniżej strefy oporu 1,1295-1,1315 zwiększa szanse na testowanie linii wzrostowej trendu przy 1,1240. Dzienny RSI9 bez kierunku.
 
Wykres dzienny EURUSD
 
Bardzo ciekawy układ mamy na AUSDUSD, gdzie zgodnie z oczekiwaniami doszło do zanegowania poniedziałkowego spadku. Rynek pozytywnie zareagował na „gołębią” obniżkę stóp przez RBA, oraz rosnące szanse na fiskalną stymulację tamtejszej gospodarki ze strony władz. Widać było jednak rozbieżność w zachowaniu się australijskiego dolara i chińskiego juana. Jeżeli korelacja będzie przywracana, to nie musi to pomóc AUD. Z tego też powodu być może warto ostrożnie podchodzić do faktu możliwego złamania linii spadkowej trendu na tygodniowym wykresie AUDUSD, który jest widoczny poniżej.
 
 
Wykres tygodniowy AUDUSD
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
#GAMINGnaGIEŁDZIE, 29.11.2018, Warszawa   Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #39
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty