Istotny dzień dla funta

08.02.2018 12:35  Komentarze walutowe
Istotny dzień dla funta Indeks GBP od początku lutego traci. Dziś jest szansa na odmianę w tej kwestii – o ile tylko Bank Anglii (BoE) nie zawiedzie.

Po południu BoE zdecyduje o stopach procentowych. Nikt nie spodziewa się zmian parametrów polityki monetarnej podczas spotkania, jednak nie ma to żadnego znaczenia. To co istotne to publikacja kwartalnego “Raportu o Inflacji”, w którym Bank zaprezentuje swoje nowe oczekiwania względem kształtowania się dynamiki cen i wzrostu gospodarczego w przyszłości. Ta publikacja może wpłynąć na rynkowe oczekiwania dotyczące kolejnych podwyżek stóp procentowych i tym samym na cenę brytyjskiej waluty. Tzw. “superczwartek” zakończy się konferencją prasową, na której wystąpi prezes BoE, Mark Carney. Jego ton również będzie miał znaczenie. Sugestia szybszych podwyżek stóp procentowych powinna wzmocnić funta.

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

PLN

Polska waluta wczoraj poddała się sile dolara amerykańskiego i zakończyła dzień na minusie w relacji do głównych walut. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej podczas spotkania w lutym utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ze stopą referencyjną w wysokości 1,5%. Nie zmienił się również ton prezesa Glapińskiego i przewodzonej przez niego RPP. Prezes nadal powtarza, że w jego indywidualnej ocenie stopy procentowe w 2018 r.  powinny pozostać niezmienione. Co istotne - stara się on nie wybiegać w przyszłość i nie oceniać, jak Rada zachowa się w 2019 r. Towarzyszący prezesowi NBP prof. Osiatyński zwrócił uwagę na fakt odbicia inwestycji w drugiej połowie ubiegłego roku, w tym prawdopodobnego odbicia inwestycji prywatnych w końcówce roku. Tym samym zauważył, że wzrost nakładów brutto na środki trwałe może przekładać się na wzrost produktywności pracy, co sprawiłoby, że luka między produktywnością pracy, a dynamiką płac byłaby niższa. Uznawany za jednego z jastrzębi, profesor Hardt podczas konferencji wypowiadał się w dosyć gołębim tonie, zwracając uwagę na dynamikę inflacji bazowej, która okazywała się być raczej niższa od oczekiwań (w tym miejscu przypominamy również, iż na przestrzeni ostatnich dziewięciu miesięcy dynamika cen bazowych była praktycznie płaska). Profesor Hardt dodał, iż w świetle ostatnich danych prawdopodobieństwo tego, że stopy w 2018 r. pozostaną stabilne jest wyższe, niż szacował jeszcze kilka miesięcy temu.

EUR

Kurs EUR/PLN w środę umocnił się o 0,3%, wahając się w widełkach 4,15 - 4,17. Wspólna europejska waluta traciła w relacji do głównych walut pomimo informacji o osiągnięciu porozumienia przez partie CDU/CSU i SPD. Może to być związane z tym, iż układ musi zostać jeszcze zaakceptowany przez członków SPD, co może stanowić czynnik ryzyka.

GBP

Kurs GBP/PLN w środę umocnił się aż o 0,8%, wahając się w widełkach 4,68 - 4,72. Brytyjska waluta kontynuowała spadki w relacji do USD, w parze ze słabszymi europejskimi walutami jednak zyskiwała. Zgodnie z wyliczeniami brytyjskiego rządu, na “twardym Brexicie” Wielka Brytania straciłaby 80 mld GBP - daje to pewien pogląd na to, jak ogromna jest stawka, o którą toczyły i toczą się negocjacje.

USD

Kurs USD/PLN w środę umocnił się aż o 1,4%, wahając się w widełkach 3,35 - 3,40. Amerykańska waluta kontynuowała rajd w górę, zyskując przede wszystkim w relacji do słabszych, europejskich walut. Wczorajsze przemówienie Johna Williamsa było optymistyczne. Członek FED zwrócił uwagę, że sytuacja na rynku pracy ulega poprawie i - jeśli gospodarka utrzyma tempo tworzenia 2 mln. miejsc pracy rocznie - powinno przełożyć się to na presję cenową. Poinformował jednocześnie, że nie ma preferencji między 3, a 4 podwyżkami stóp procentowych w tym roku.

Umocnienie dolara nie było istotnie związane ze słowami WIlliamsa, wpływ na USD miało natomiast porozumienie, jakie udało się wypracować amerykańskim politykom. Zgodnie z jego treścią amerykańska administracja będzie miała zapewnione finansowanie na kolejne dwa lata. Nowe porozumienie zakłada wzrost wydatków na obronność i różnorakie programy wewnętrzne. Ostateczna wersja porozumienia musi zostać jeszcze przegłosowana przez obie izby parlamentu.


KLUCZOWE PUBLIKACJE

13:00 - publikacja decyzji BoE i raportu o inflacji w Wielkiej Brytanii
13:30 - konferencja prasowa BoE
14:00 - przemawia Patrick Harker z FOMC
15:00 - przemawia Neel Kashkari z FOMC


Roman Ziruk, Ebury


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty