Kolejne obsunięcia się euro na wartości względem dolara

14.12.2018 12:12  Komentarze walutowe
Kolejne obsunięcia się euro na wartości względem dolara
Europejski Bank Centralny zakończył pewien rozdział. Kończy się projekt QE, jednak wcale nie kończą się interwencje na rynku. Lepsze dane z amerykańskiego rynku pracy dodatkowo umacniają dolara.
 
Co tak naprawdę robi EBC?
 
Wczoraj na rynki trafiła informacja: “EBC kończy z programem QE”. Oznacza ona, że bank ten przestaje kupować aktywa z rynku. Czy to prawda? Taka półprawda, niestety. Faktycznie bank nie tworzy nowych środków na zakup aktywów. Z drugiej strony ten sam bank zapowiedział, że będzie reinwestował zarówno kapitał jak i odsetki. W rezultacie na rynek dalej będą trafiać pieniądze. I to sumarycznie prawdopodobnie trafi ich więcej niż oczekiwano. Do tego należy dodać zapowiedź nie zmieniania do wakacji stóp procentowych. Jak zareagowały rynki? Inwestorzy mieli nadzieję na początek zacieśniania polityki monetarnej, otrzymali dokładnie odwrotny ruch. Nie może zatem dziwić, że euro potaniało względem dolara o około 1 cent.
 
Amerykański rynek pracy miło zaskoczył
 
Dodatkowym ciosem dla europejskiej waluty były dane z amerykańskiego rynku pracy. Liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 206 tysięcy wobec oczekiwanych 225 tysięcy. Oznacza to, że rynek pracy nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, a bezrobocie może wciąż spadać. Gdyby do tego doszło mielibyśmy kolejne umocnienie dolara. Ta sytuacja prowadzi z kolei do bardzo ważne pytania, jak długo Amerykanie będą dobrze sobie radzić pomimo drogiej waluty. Mocny dolar utrudnia eksport, czyniąc go mniej opłacalnym, a przez tańsze dobra z importu powoduje, że sporo towarów lepiej jest importować niż produkować na miejscu.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:00 - Polska - bilans płatniczy,
14:30 - USA - sprzedaż detaliczna,
15:15- USA -  produkcja przemysłowa.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty