Jesteś w: Strona główna » Waluty » Komentarze walutowe


Koniec NAFTA? Hossa w Japonii

13.10.2017 13:43  Komentarze walutowe
Koniec NAFTA? Hossa w Japonii
W Waszyngtonie trwają rozmowy trójstronne pomiędzy USA, Kanadą i Meksykiem w sprawie współpracy gospodarczej. 21-letnie maksima w Japonii. Spowolnienie inflacji w Polsce.
 
Co dalej z NAFTA?
 
NAFTA, czyli Północno Amerykańskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu obejmuje trzy państwa. Są to USA, Kanada i Meksyk. O tym, że między USA, pod nowym kierownictwem, a Meksykiem nie dzieje się najlepiej wiadomo od dawna. W Waszyngtonie trwa właśnie czwarta sesja negocjacyjna w sprawie dalszego kształtu umowy. Już teraz trwają spekulacje co stanie się ze stowarzyszeniem w przypadku wyjścia z niego USA. Wbrew pozorom, biorąc pod uwagę deklaracje obecnego prezydenta, nie jest to niemożliwe. W dobrej sytuacji jest Kanada, która zgodnie z deklaracjami może liczyć na umowę dwustronną. Z tego też powodu na dolarze kanadyjskim nie widać zmian. W gorszej sytuacji są Meksykanie. O ile Kanada otwiera możliwość umowy dwustronnej, o tyle to wymiana z USA jest tutaj istotna. O tym, jaki to problem świadczy wczorajsza 1%-owa przecena meksykańskiego peso. Inwestorzy wolą poczekać na rozwiązanie sytuacji.
 
Szczyty na giełdzie w Japonii
 
Tamtejszy indeks Nikkei 225 osiągnął wczoraj na zamknięciu swoje maksimum od 1996 roku. Giełda zyskuje na perspektywie przyspieszonych wyborów, w których zgodnie z oczekiwaniami obecnie rządząca partia Liberalno-Demokratyczna ma zwiększyć liczbę przedstawicieli. Inwestorzy cieszą się tą perspektywą, gdyż lider tej formacji Shinzo Abe kojarzony jest ze sprzyjaniem rynkom finansowym. Niskie stopy procentowe to tylko jedna strona medalu, druga to program skupu aktywów rynkowych oraz wydatki rządowe pobudzają gospodarkę. W rezultacie nawet strach przed Koreą Płn. czy skandal z fałszowaniem danych przez Kobe Steel nie ostudziły optymizmu inwestorów.
 
Inflacja w Polsce w dół
 
Analitycy Ministerstwa Rozwoju zapowiadają, że w październiku zobaczymy przyhamowanie inflacji do 2,1%. Tendencja ta wpisuje się w predykcje co do zmian stóp procentowych w Polsce. W obecnej chwili bez wzrostu inflacji powyżej celu można na razie wykluczyć wzrost stóp procentowych.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
14:00 - Polska - inflacja bazowa,
14:30 - USA - inflacja konsumencka
16:00 - USA - Raport uniwersytetu Michigan.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty