Krótkoterminowo dolar nie jest skazany na osłabienie

10.01.2019 11:35  Komentarze walutowe
Krótkoterminowo dolar nie jest skazany na osłabienie
Kluczowe informacje z rynków:
USA / GOVERMENT SHUTDOWN: Mamy 20 dzień częściowego paraliżu administracji. Po wczorajszym spotkaniu z liderami Kongresu, Donald Trump stwierdził, że jest to „totalna strata czasu”, gdyż widoczna jest ogromna polaryzacja stanowisk pomiędzy Republikanami, a Demokratami.
 
USA / FED / STOPY PROCENTOWE: Opublikowane wczoraj wieczorem (godz. 20:00) zapiski z grudniowego posiedzenia FED potwierdziły zmianę nastawienia banku wobec przyszłych podwyżek. Wielu członków tego gremium przyznało, że należy wykazać się większą „cierpliwością” przy kolejnych posunięciach, a kilku decydentów wyraziło opinię, że myśląc o kolejnej podwyżce FED powinien wziąć pod uwagę ryzyka, które „w ostatnich miesiącach stały się bardziej wyraźne”. Omawiano jednocześnie możliwość zrezygnowania w przyszłych komunikatach z odniesień do perspektyw ścieżki podwyżek stóp procentowych. Tymczasem kilka godzin wcześniej agencje zacytowały słowa „gołębiego” Raphaela Bostica z oddziału FED w Atlancie, który przyznał, że stopy procentowe mogą zmienić się w „każdym kierunku”. Z kolei Charles Evans z Chicago dodał, że najbliższe półrocze może być okresem wymagającym dużej ostrożności ze strony FED.
 
USA / CHINY/ NEGOCJACJE HANDLOWE: Po zakończonych, trzydniowych rozmowach chińskie ministerstwo handlu (MOFCOM) podało, że strony zapowiedziały dalsze „szerokie, głębokie i szczegółowe” kontakty w formule dwustronnych spotkań obu delegacji. Zdaniem Chińczyków obecne rozmowy pozwoliły na wzajemne określenie potrzeb i położyły fundamenty pod dalsze negocjacje. Nie opublikowano jednak żadnych konkretów. Z kolei Amerykanie (USTR) wydali komunikat, że rozmowy były oparte o „uczciwość i wzajemność”, a Chińczycy obiecali dokonać znaczących zakupów amerykańskich produktów rolnych, energetycznych, przemysłowych oraz innych, w tym usług. Dodano, że dalsze rozmowy są konieczne, aby wypracować schemat pełnego wdrożenia nowych zasad w handlu, oraz mechanizmów ich ciągłej weryfikacji i skutecznego egzekwowania. Niemniej pojawiły się też „przecieki”. Agencja Nikkei podała, że obie strony są „silnie poróżnione” w temacie dotowania chińskich spółek przez rząd.
 
CHINY: Opublikowane dzisiaj w nocy dane nt. grudniowej inflacji PPI i CPI rozczarowały. Odczyt PPI wskazał na wzrost jedynie o 0,9 proc. r/r wobec 2,7 proc. r/r w listopadzie i szacowanych 1,6 proc. r/r, a CPI o 1,9 proc. r./r przy prognozie 2,1 proc. r/r i 2,2 proc. r/r odnotowanych miesiąc wcześniej.
 
WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Kanclerz Austrii stwierdził wczoraj, że UE powinna szukać rozwiązań mogących doprowadzić do uniknięcia „chaotycznego” Brexitu, jeżeli zaplanowane na przyszły tydzień głosowanie w brytyjskiej Izbie Gmin przyniesie odrzucenie wynegocjowanego porozumienia ws. Brexitu. Tymczasem spekuluje się, że lider Partii Pracy ma wezwać dzisiaj premier May do złożenia deklaracji nt. zorganizowania przedterminowych wyborów, jeżeli głosowanie porozumienie przepadnie w parlamencie. Niezależnie od tego w Partii Pracy istnieją podziały, co do poparcia scenariusza wcześniejszego pójścia do urn. Taki scenariusz wyklucza cały czas sama premier May, a plotkuje się o tym, że może próbować przerzucić większą odpowiedzialność na opozycję, której celem powinno być teraz uniknięcie twardego Brexitu poprzez „kupienie czasu” za sprawą Art. 50 TL i potencjalnej deklaracji nt. drugiego referendum.
 
KANADA: Bank Kanady nie zmienił wczoraj stóp procentowych (1,75 proc.), jak oczekiwano. Komunikat po spotkaniu nie był jednak już tak „ostrożny”, jak ostatnio. Bank centralny zdaje się traktować obecną trudną sytuację jako przejściową, zwracając uwagę na fakt, że gospodarka wykorzystuje w pełni swój potencjał wzrostu – BOC dodał przy tym, że spodziewa się wyraźniejszego przyspieszenia w 2020 r. Tym samym stopy procentowe powinny nadal rosnąć „z biegiem czasu”, gdyż ich obecny poziom jest wyraźnie poniżej neutralnego przedziału 2,5-3,5 proc.
 
NORWEGIA: Grudniowa inflacja CPI wypadła powyżej prognoz – szeroka miara wzrosła o 3,5 proc. r/r, a bazowa o 2,1 proc. r/r. Szacunki agencji Reuters mówiły o 3,4 proc. r/r i 2,0 proc. r/r.
 
SZWECJA: Dynamika produkcji przemysłowej wyhamowała w listopadzie do 3,2 proc. r/r z 3,8 proc. r/r po rewizji z 3,6 proc. r/r w październiku.
 
Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty