Grupa Azoty
PARTNER
SERWISU


Kryptowaluty - inwestycja czy strata pieniędzy?

07.03.2018 12:39  Komentarze walutowe
Wiele się słyszy o kryptowalutach. Czym one są? Jedni analitycy zachęcają do inwestowania w nie, a inni uważają, że takie inwestycje nie mają przyszłości. 
 
Najbardziej znaną kryptowalutą jest Bitcoin. Powstał jako pierwszy, ale dziś na wirtualnym rynku kryptowalut jest znacznie więcej. Bitcoin zachęcił do inwestowania poprzez mocne skoki wartości. Czy warto inwestować akurat w kryptowaluty? O tym poniżej. 
 
Czym są kryptowaluty?
 
Kryptowaluta, czyli waluta wirtualna to rozproszony system księgowy oparty o kryptografię, przechowujący informacje o stanie posiadania w umownych jednostkach. Jest to system bazujący na sieci peer-to-peer, czyli rozproszony, nieposiadający centralnej jednostki. Komputery użytkowników systemu są węzłami sieci, przez które dochodzi do transakcji. Kryptowaluty przechowywane są w wirtualnych indywidualnych portfelach, które posiadają informacje o stanie posiadania danego użytkownika.

Portfel tworzy się automatycznie podczas pierwszej autoryzacji w systemie. Zaszyfrowany klucz prywatny do danego portfela posiada tylko dany użytkownik. System oparty na technologii blockchain zabezpiecza przed podwójnym wydaniem kryptowaluty, jej podrobnieniem i kradzieżą. Jest to system, który nie wykorzystuje istniejących systemów finansowych. 
 
Większość krajów nie uznaje kryptowalut jako jednostek walutowych, środków płatniczych czy pieniędzy elektronicznych, dlatego tworzenie jednostek w ramach systemu (czyli wydobywanie lub wykopywanie) jest legalne. Legalność kryptowalut zatem nie budzi obaw. 
 
Nadal najpopularniejszą kryptowalutą jest Bitcoin, ale obecnie na kryptogiełdach notowanych jest ponad 1500 kryptowalut. Te pozostałe nazywa się altcoinami (czyli alternatywnymi coinami w odróżnieniu od Bitcoina). Cały czas powstają także nowe kryptowaluty z uwagi na wykorzystanie otwartego oprogramowania i sieci P2P. Każdy może pobrać kod źródłowy i stworzyć swoją kryptowalutę. Możliwa jest także wymiana kryptowalut dzięki istniejącym kryptokantorom. Tak jak tradycyjne kantory mają aktualne kursy walut, tak krypokantory kursy walut wirtualnych. 
 
Czy opłaca się inwestować w kryptowaluty?
 
Inwestorów kryptowaluty przyciągają ciągłym wzrostem wartości. Jednak biorąc za przykład Bitcoina, widać, że wzrost nie jest nieskończony, gdyż mechanizmy rynkowe są tak skonstruowane, by ceny nie rosły ciągle. Na razie rosną, a stopy zwrotu są wysokie, dlatego inwestujących jest wielu, co jeszcze dodatkowo przyczynia się do większego wzrostu. Analitycy jednak ostrzegają, że istnieje ryzyko, że zainteresowanie rynkiem kryptowalut zmaleje, a wtedy notowania pójdą w dół. Inwestorzy, którzy kupili kryptowaluty dawniej mogą chcieć je sprzedać, co także doprowadzi do spadków cen. Gdyby odbyło się to na dużą skalę, to spadki byłyby gwałtowne, tak samo jak straty inwestujących. 
 
Według zwolenników kryptowaluty to waluty przyszłości, które będą odporne na wszelkie kryzysy finansowe i dewaluacje oraz niezależne od manipulacji i spekulacji rządów i rządzących. Z kolei przeciwnicy podnoszą, że kryptowaluty nie mają żadnego realnego zabezpieczenia środków. Żaden kraj ani instytucja nie kontroluje tego rynku, więc bardzo szybko takie wirtualne waluty mogą po prostu zniknąć z obiegu. 
 
Zwolennicy i przeciwnicy stoją po różnych stronach barykady, ale analitycy są zgodni co do jednego. Jeśli kryptowaluty miałyby być traktowane poważnie, to nie mogą być tak bardzo podatne na manipulacje, tym bardziej jeśli mają być rozważane jako środki płatnicze. 
 
https://www.euroloan.pl/

Artykuł Sponsorowany
 

 • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

   → Zobacz wszystkie

Najnowsze

 • Ale XTB ma różne krypto, tak? Nie tylko bitcoina? Jak dzielicie portfel? Jedna krypto czy wiele? Jakie pary wam najlepiej wychodzą?

  ~kassandro   (18 grudnia 2018 o 10:45)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%
 • Inwestycja – jak każda inna. Wiąże się ryzykiem, jak… każda inna inwestycja. Najpierw wiedza, jakieś doświadczenie, umiejętności, a dopiero później inwestowanie na poważnie. Takie kwestie wymagają ciągłych analiz, obserwowania rynku. dobrą analitykę zapewnia XTB, ale najważniejsze, żebyście to całe inwestowanie zaczynali na demie ich systemu. Czyli nie ładujcie się od razu z kasą – najpierw bez gotówki sprawdźcie czy się do tego nadajecie.

  ~unter   (13 lipca 2018 o 10:52)   Zgłoś spam
  Oceń komentarz:
  50%

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty