Lagarde najprawdopodobniej nową szefową EBC

03.07.2019 11:09  Komentarze walutowe
Lagarde najprawdopodobniej nową szefową EBC
W centrum zainteresowania inwestorów pozostają dane z rynku pracy w USA, które powinny stanowić istotną wskazówkę przez publikacją oficjalnego raportu amerykańskiego Departamentu Handlu i Pracy. Dzisiaj opublikowany zostanie raport ADP, który pokaże czy majowe osłabienie zmiany zatrudnienia było tylko jednorazowym czynnikiem. Konsensus rynkowy zakłada, że w czerwcu w sektorze prywatnym powstało 140 tys. nowych etatów wobec wzrostu o 27 tys. w maju.

Jak co tydzień poznamy także liczbę nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Ponadto uwagę powinny przykuwać wskaźniki koniunktury dla sektora usługowego w czerwcu, którego kondycja pozostaje lepsza w stosunku do sektora przemysłowego. Oczekuje się, że amerykański indeks ISM dla usług w czerwcu spadł do 55,9 pkt. z 56,9 pkt., jednak w dalszym ciągu pozostanie w bezpiecznej odległości od bariery 50 pkt. oddzielającej wzrost od spowolnienia w sektorze. 
 
Znamy już kandydatów do obsadzenia kluczowych stanowisk w Unii Europejskiej. Przewodniczącą Komisji Europejskiej ma zostać niemiecka minister obrony Ursula von der Leyen, przewodniczącym Rady Europejskiej ma być Belg Charles Michel, natomiast stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego ma objąć Christine Lagarde, obecna prezes Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Lagarde znana jest z propagowania stymulacji gospodarczej poprzez aktywne wykorzystywanie polityki pieniężnej i fiskalnej wobec czego najprawdopodobniej pod jej kierownictwem można liczyć na luźniejszą politykę monetarną w EBC, której celem będzie pobudzenie niskiej inflacji i wzrostu gospodarczego w strefie euro. Generalnie w ostatnim czasie Mario Draghi znów powrócił do bardziej gołębiej retoryki i wyraził gotowość do działania w sytuacji pogarszających się perspektyw dla koniunktury, co jak na razie skutecznie ogranicza wzrosty na EUR/USD. Dzisiaj główna para walutowa oscyluje w okolicy 1,1270, gdzie zbiegają się ze sobą kluczowe średnie kroczące EMA (50- i 100-okresowa) w skali dziennej. 
Na rynku krajowym dziś kończy się posiedzenie RPP. Konsensus rynkowy zakłada, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie w czerwcu a retoryka Rady pozostanie łagodna. Najprawdopodobniej podkreślone zostanie ryzyko związane z perspektywami światowej gospodarki. Ciekawą kwestią pozostaje to jak prezes Glapiński odniesie się do dalszego wzrostu inflacji CPI. Dzisiaj poznamy także najnowsze projekcje dotyczące dynamiki cen i tempa wzrostu gospodarczego w Polsce. W krótkim terminie najprawdopodobniej zobaczymy wyższą ścieżkę wzrostu PKB i inflacji. 
 
EUR/JPY
 
EUR/JPY kontynuuje spadki. Brak siły do wyjścia powyżej 100-okresowej EMA w skali dziennej i geometrycznego poziomu w postaci 38,2% zniesienia Fibo całości impulsu spadkowego z poziomu 126,90, stanowił impuls do aktywności strony podażowej na tej parze. Techniczny obraz rynku sprzyja kontynuacji spadków w okolice 120,78-120,95, gdzie obszar wsparcia stanowią majowo-czerwcowe minima lokalne. Kurs utrzymuje się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA (50-, 100- i 200-okresowej) w skali D1, które są skierowane ku dołowi. 
 
 

USD/PLN
 
USD/PLN pozostaje w zakresie klina spadkowego. Notowania obecnie powróciły powyżej linii Tenkan, co powinno sprzyjać podtrzymaniu zwyżki, której celem może stać się górne ograniczenia wspomnianej formacji i Kijun Sen  przebiegające w rejonie 3,7730.  Kurs utrzymuje się poniżej kluczowych średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej) oraz dolnego ograniczenia chmury ichimoku, co powinno ograniczać skalę korekt wzrostowych. Najbliższe wsparcie wyznaczają ostatnie lokalne dołki w rejonie 3,7250. 
 

Anna Wrzesińska
Noble Securities S.A. (NS) 

Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
Subiektywny Przegląd Giełdowy Sobiesława Kozłowskiego #38   Wiadomości z Rynku Nieruchomości, odcinek 9: Konrad Okła (18.01.2019)
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty