Mimo zewnętrznych zagrożeń, sytuacja w polskiej gospodarce jest dobra

20.07.2018 14:11  Komentarze walutowe
Mimo zewnętrznych zagrożeń, sytuacja w polskiej gospodarce jest dobra W tym tygodniu poznaliśmy wyniki dla polskiej produkcji przemysłowej za czerwiec. Międzyrocznie wzrosła ona o 6,8%. Biorąc pod uwagę korektę sezonową jej wynik wyniósł 6,6%. Wzrost odnotowano w 27. z 34. gałęzi.

Pozytywny trend potwierdza również wzrost produkcji linii montażowych (o 24,7%). Polski przemysł nie zwalnia tempa. Nie wpłynęło na nie ani umiarkowane spowolnienie przemysłu niemieckiego, ani też globalne zagrożenie wojną handlową. Rosnący przemysł wymaga sporych zasobów siły roboczej. Wynikiem czego jest wzrost płac i zatrudnienia. Czerwcowe płace, wg danych opublikowanych w tym tygodniu, wzrosły rokrocznie o 7,5%, a zatrudnienie o 3,7%. Dodatkowo, można oczekiwać, że sytuacja na polskim rynku pracy będzie w najbliższym czasie nadal korzystna dla pracowników.

Wzrost płac i zatrudnienia powoduje jednocześnie, że wiele firm ma ograniczone możliwości znalezienia siły roboczej i pozyskania nowych pracowników. Jednakże, można się spodziewać, że wzrost płac i zatrudnienia zacznie w końcu spowalniać. Ważną rolę odgrywa w tej kwestii także napływ zagranicznych pracowników, choć i on może w przyszłości nieco przyhamować. Nadal jednak należy oczekiwać, że będzie ważnym dodatkowym źródłem siły roboczej dla firm.

Polski złoty umacniał się w poprzednich dwóch tygodniach, w tym tygodniu część swoich zysków jednak stracił, a jego kurs w piątek rano był na poziomie 4,33 EUR/PLN. Kurs eurodolara na koniec tygodnia wynosił 1,17 EUR/USD.


 Malwina Krakus, AKCENTA


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty