Mocny dolar i gorsze dane dot. sprzedaży detalicznej ciążą złotemu

24.04.2019 08:47  Komentarze walutowe
Mocny dolar i gorsze dane dot. sprzedaży detalicznej ciążą złotemu Umacniający się dolar, w tym zwłaszcza wobec euro, a także wczorajsze rozczarowujące dane o sprzedaży detalicznej w Polsce, ciążą w tym tygodniu złotemu.

Środowy poranek wpisuje się w ten schemat. Polska waluta lekko traci do euro i znacznie mocniej do dolara. Co więcej, osłabia się również w relacji do szwajcarskiego franka i brytyjskiego funta, pomimo, że do tej pory w relacji do obu tych walut spisywał się on dobrze.

O godzinie 08:25 kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,2875 zł, USD/PLN 3,8265 zł, CHF/PLN 3,7505 zł, a GBP/PLN 4,9450 zł.

Poranne osłabienie złotego w kolejnych godzinach ma szansę jednak zmienić w jego umocnienie. Dobre nastroje na rynkach finansowych będą zwiększały apetyt na ryzyko. Jednocześnie będzie malał negatywny wpływ na złotego ze strony umacniającego się dolara. W tym przypadku spadek notowań EUR/USD do silnego wsparcia na 1,12, rodzi naturalną pokusę wygenerowania wzrostowego odreagowania. Szczególnie, co jest dość prawdopodobne, publikowany o godzinie 10:00 indeks instytutu Ifo dla Niemiec zanotował w kwietniu wyższy wzrost niż do prognozowanych 99,9 pkt. 

Zobacz także:
 Złoty budzi się z letargu, w kalendarzu dane o sprzedaży detalicznej

Złotego mają szansę dziś wesprzeć też dane z rodzimej gospodarki. O godzinie 10:00 zostanie opublikowany raport o stopie bezrobocia (prognoza: 5,9 proc.) i produkcji budowlano-montażowej (prognoza: 11,7 proc. R/R) w marcu. O ile ten pierwszy z pewnością nie zaskoczy, to dane o produkcji powinny być nieco lepsze od konsensusu.

Oczekiwane umocnienie złotego w drugiej połowie dnia dotyczyć będzie przede wszystkim dolara, a w mniejszym stopniu euro. Ten proces może natomiast ominąć CHF/PLN. Szwajcarski frank, który od początku kwietnia potaniał o ponad 11 groszy, co szło w parze z jego przeceną również w relacji do innych walut (np. euro), jest mocno wyprzedany i dlatego dziś może kontynuować wzrostowe odbicie, kierując się ku poziomowi 3,7750 zł. To o tyle prawdopodobne, że wczorajsze zejście do 3,7350 zł praktycznie wyczerpało (w krótkim terminie) potencjał spadkowy CHF/PLN.

Marcin Kiepas

analityk Tickmill

ISBnews

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
ES-SYSTEM SA, Rafał Gawrylak - Prezes Zarządu, #254 PREZENTACJE WYNIKÓW   BILANS, czyli podsumowanie miesiąca na rynku funduszy inwestycyjnych: III. 2019
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty