NBP pozostaje w trybie "wait-and-see"

06.12.2018 08:37  Komentarze walutowe
NBP pozostaje w trybie "wait-and-see"
Zgodnie z naszymi oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej podczas ostatniego spotkania w tym roku utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie, ze stopą referencyjną w wysokości 1,5%. Istotnie nie zmienił się również ton prezesa Glapińskiego i przewodzonej przez niego RPP. Prezes Rady powtarza, że w przewidywalnej przyszłości (do końca 2019 r.) nie spodziewa się podwyżek stóp procentowych. 
 
Prezes Glapiński w trakcie konferencji zwrócił uwagę na zaskoczenie, jakie wśród ekonomistów wywołał wstępny odczyt inflacji w ostatnim miesiącu, który pokazał spadek indeksu CPI z poziomu 1,8% w październiku do 1,2% rocznie w listopadzie. Tym samym, m.in. w konsekwencji spadku cen energii i żywności, inflacja znalazła się poniżej widełek celu inflacyjnego NBP (1,5-3,5%). 
 
Inflacja i stopy procentowe w Polsce (2008-2018)

 
Źródło: Thomson Reuters Datastream Data: 05/12/18
 
Niemal na pewno nie oznacza to jednak, że członkowie komitetu decyzyjnego banku centralnego zaczną myśleć o obniżce stóp procentowych – ostatnia projekcja NBP wskazuje na to, że inflacja w 2019 r. ma istotnie wzrosnąć, co ma wspierać stabilizację stóp procentowych. 
 
Kredytobiorcy cały czas raczej nie mają powodów do obaw, przynajmniej w najbliższym czasie. Stopy procentowe pozostaną niezmienione prawdopodobnie przez większość lub całość 2019 r.
 
Roman Ziruk, Ebury Polska
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty