Na rynku czuć już zbliżające się Święta

19.12.2017 10:57  Komentarze walutowe
Na rynku czuć już zbliżające się Święta
Kluczowe informacje z rynków:

USA / PODATKI: Senator Susan Collins dała do zrozumienia, że zagłosuje za ustawą podatkową (wcześniej była ona w grupie tych Republikanów, którzy wahali się i zgłaszali zastrzeżenia do projektu). Tym samym liderzy GOP mogą być pewni, że tym razem nie będzie już dysydentów. W Senacie Republikanie będą dysponować 51 głosami, gdyż John McCain z powodu ciężkiej choroby nie będzie obecny przy głosowaniu. Dzisiaj około godz. 19:30 odbędzie się głosowanie w Izbie Reprezentantów. Senat zajmie się ustawą być może jutro.
 
USA / DANE: Opublikowane w poniedziałek po południu dane nt. nastrojów wśród pośredników nieruchomości NAHB pokazały wzrost indeksu do najwyższego poziomu od 18 lat (74 pkt. wobec szacowanych 70 pkt.).
 
USA / FED: Zdaniem głosującego w przyszłym roku w FOMC, Johna Williamsa  z oddziału FED w San Francisco jest możliwe, aby w przyszłym roku FED podwyższył dwu, lub trzykrotnie stopy procentowe, a w 2019 r. trzykrotnie (średnia oczekiwań członków FED, tzw. wykres kropkowy, zakłada trzy podwyżki w przyszłym roku i dwie w kolejnym). Zupełnie odmienną opinię wyraził Neel Kashkari, który w grudniu zagłosował przeciwko podwyżce stóp, ale w przyszłym roku nie będzie już zasiadał w FOMC. Jego zdaniem obecna polityka jest nazbyt „jastrzębia”, a FED nie powinien podwyższać stóp, dopóki nie będzie bardziej pewien tego, że inflacja może zacząć trwalej odbijać.
 
USA: W opublikowanej w poniedziałek przez Biały Dom nowej strategii bezpieczeństwa narodowego określono Chiny jako „strategicznego rywala”.
 
JAPONIA: Rząd oficjalnie podwyższył (tak jak oczekiwano wcześniej) prognozy dla wzrostu gospodarki w roku fiskalnym 2017/18 i 2018/19.
 
AUSTRALIA: Opublikowane dzisiaj zapiski z grudniowego posiedzenia RBA pokazały, że bank centralny pozostaje ostrożny w ocenie perspektyw gospodarczych, zwracając nadal uwagę na „znaczące ryzyka” płynące ze słabości dynamiki konsumpcji zestawianej z niską dynamiką wynagrodzeń, oraz dużym zadłużeniem gospodarstw domowych. Zwrócono uwagę, że obecny poziom stóp procentowych stanowi wsparcie dla gospodarki.
 
NOWA ZELANDIA: Indeks zaufania konsumentów Westpac spadł w IV kwartale do 107,4 pkt. z 112,4 pkt. Opublikowane zostały też comiesięczne wyliczenia ANZ – indeks zaufania w biznesie w grudniu nieco odbił do -37,8 pkt. z -39,3 pkt., a wskaźnik aktywności gospodarczej poszedł w górę do 15,6 pkt. z 6,5 pkt.
 
EUROSTREFA / NIEMCY: Indeks nastrojów w biznesie Ifo spadł w grudniu do 117,2 pkt. z 117,6 pkt. po korekcie z 117,5 pkt. w listopadzie (szacowano, że jego wartość nie ulegnie zmianie).
 
Więcej informacji w załączniku

Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty