Jesteś w: Strona główna » Waluty » Komentarze walutowe


Nasza waluta chwilowo wsparta przez informacje z zagranicy – raport tygodniowy z regionu CEE

23.01.2016 12:26  Komentarze walutowe
Nasza waluta chwilowo wsparta przez informacje z zagranicy – raport tygodniowy z regionu CEE W regionie CEE najlepiej zachowywał się węgierski forint, co można powiązać z oczekiwaniami związanymi z przyszłotygodniowym posiedzeniem banku centralnego (wtorek) w kontekście podejmowanych ostatnio działań mających zwiększyć atrakcyjność rządowych obligacji z dłuższym terminem zapadalności.

Na rynku pojawiają się też spekulacje, że Węgrzy za sprawą przyzwoitych danych makro mają szanse na podwyżkę ratingu w najbliższych miesiącach. 

W przypadku korony czeskiej to rynek od dawna pozostaje stabilny (zwłaszcza w relacji EUR/CZK gdzie mamy obronę pułapu 27,00 i rosnące oczekiwania, że Bank Czech odejdzie od tych działań w końcu roku). Warto jednak zaznaczyć, że według wcześniejszych deklaracji było to warunkowane osiągnięciem celu inflacyjnego. W sytuacji, kiedy globalne otoczenie temu nie sprzyja, nie wykluczone, że termin ten może zostać zweryfikowany na pierwszą połowę 2017 r.

O takiej możliwości wspominał już wcześniej członek CNB Jiri Rusnok, który najprawdopodobniej zostanie nowym szefem CNB (deklaracja prezydenta Milosza Zemana z 20 stycznia). To może sprawić, że przejściowo korona czeska może być nieco słabsza na tle innych walut w regionie, ale w dłuższym terminie za CZK stoją mocne fundamenty.


...Więcej informacji w załączniku
Sporządził:
Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty