Niebezpieczna gra Trumpa

14.03.2018 11:56  Komentarze walutowe
Niebezpieczna gra Trumpa Kluczowe informacje z rynków:

USA / DANE MAKRO: Opublikowane wczoraj po południu dane nt. inflacji CPI za luty wypadły zgodnie z szacunkami rynku (szeroka miara wzrosła do 2,2 proc. r/r, podczas kiedy bazowa wyniosła 1,8 proc. r/r).
 
USA / WOJNY HANDLOWE: Rex Tillerson został wczoraj zastąpiony na stanowisku Sekretarza Stanu przez Mike’a Pompeo (obecnego szefa CIA, który ma „jastrzębie” podejście i zgadza się z Trumpem w kwestii działań protekcjonistycznych w handlu). Pojawiły się też spekulacje, jakoby Biały Dom rozważał nałożenie sankcji na chiński eksport do USA w obszarze technologii i telekomunikacji wart 60 bln USD (źródła powołały się na dwie osoby zbliżone do sprawy, które twierdzą, że Biały Dom może wykorzystać ku temu zapis o konieczności ochrony własności intelektualnej.

Oficjalnie pogłoski zdementowano, ale źródła twierdzą, że takie działania mogą mieć miejsce w „dość nieodległej przyszłości”. Tymczasem w przyszłym tygodniu odbędzie się szczyt grupy G-20 w Buenos Aires, opublikowany wczoraj szkic spotkania zakłada, że powtórzone zostaną sformułowania z lipca ub.r., w którym globalni liderzy opowiedzieli się przeciwko nieuczciwym praktykom w handlu i krytycznie podeszli do działań protekcjonistycznych, chociaż dostrzegli „legitymizację do podjęcia działań obronnych w handlu”.
 
USA / WYBORY STANOWE: W wyborach uzupełniających do Izby Reprezentantów w stanie Pensylwania kandydat Demokratów wygrywa minimalną przewagą nad Republikaninem (po zliczeniu 99 proc. głosów). Jeszcze w styczniu sondaże dawały mu ponad 10 proc. przewagę. Pensylwania to tradycyjnie bastion Republikanów.
 
KANADA: Szef Banku Kanady dał wczoraj do zrozumienia, że gospodarka znajduje się w „idealnym położeniu”, którego nie należy nadmiernie zakłócać. Dał też do zrozumienia, że możliwy jest wzrost gospodarczy bez generowania nadmiernej presji inflacyjnej. To ostudziło oczekiwania rynku związane ze skalą podwyżek stóp przez BOC w perspektywie nadchodzących miesięcy.
 
JAPONIA: Szef banku centralnego powtórzył, że nie jest jeszcze czas na to, aby BOJ dyskutował nad szczegółami dotyczącymi procesu wyjścia z ultra-luźnej polityki monetarnej. 
 
AUSTRALIA: Asystent szefa RBA (Christopher Kent) dał do zrozumienia, że obecna polityka banku centralnego jest korzystna z punktu widzenia rynku hipotek. Przyznał, że nie widzi podstaw do podwyżki stóp w niedługim terminie.
 
CHINY: Dane makro za luty wypadły dobrze – produkcja przemysłowa rosła w tempie 7,2 proc. r/r (szacowano 6,1 proc. r/r), sprzedaż detaliczna 9,7 proc. r/r (prognozowano 9,8 proc. r/r), a inwestycje w aglomeracjach wzrosły o 7,9 proc. r/r (oczekiwano 7,0 proc. r/r).
 
EUROSTREFA: Szef Europejskiego Banku Centralnego przyznał dzisiaj, że wprawdzie ECB ma obecnie więcej wiary w to, że inflacja w średnim terminie zbliży się do celu, ale nadal potrzebuje kolejnych dowodów potwierdzających, że sytuacja zmierza we właściwym kierunku. Dlatego też „w polityce pieniężnej pozostajemy cierpliwi, wytrwali i ostrożni” – skwitował Mario Draghi.
 
Więcej informacji w załączniku
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty