Notowania złotego mogą mocno się wahać, na rynku nerwowość przed szczytem G-20

27.06.2019 10:03  Komentarze walutowe
Notowania złotego mogą mocno się wahać, na rynku nerwowość przed szczytem G-20 Notowania złotego mogą dziś mocno się wahać. Na rynkach jest nerwowo przed szczytem G-20. „Szaleje" złoto, rynki surowcowe i Bitcoin, a główne, światowe indeksy doszły do ważnych poziomów. Dodatkowo od 11:00 do 17:00 będą spływać istotne dane ekonomiczne.

Na dzień przed szczytem G-20 robi się bardzo nerwowo. Prezydent Trump dwoi się i troi w swoich strategiach komunikacyjnych, by wywrzeć presję na Chinach. Teraz grozi kolejnymi cłami, co przeraża inwestorów. Szczególnie, gdy coraz więcej raportów wskazuje, że osłabienie gospodarcze, z którym mamy i możemy nadal mieć do czynienia, w głównej mierze jest wywołane właśnie przez wojny handlowe.

Podczas gdy EUR/USD konsoliduje się po mocnym odbiciu z połowy czerwca, PLN dotarł do ważnych poziomów, ale pozostaje w trendzie wzrostowym, więc inwestorzy mogą próbować przetestować siłę „niedźwiedzi". USD/PLN, po dotarciu do 3,725, powrócił do poprzedniego ważnego poziomu w okolicach 3,75. Dzisiaj można oczekiwać dużej zmienności. Trendem dominującym jest jednak umacnianie się złotego, a w stosunku do wspólnej waluty złoty jest w bardzo ważnym miejscu. Zejście EUR/PLN poniżej 4,24-4,25 dałoby paliwo do poważnego umocnienia się naszej rodzimej waluty. Jednak nawet gdyby spełnił się taki optymistyczny wariant, taki scenariusz trudno będzie zrealizować dzisiaj. 

Zobacz także: Nowa bańka na bitcoinie, karty na G-20 poukładane

Obserwacja kwestii Brexitu prowadzi do przemyśleń podobnych, jak przy nieudanych re-make'ach filmowych. Scenariusz jest ten sam, zmienili się tylko aktorzy. Boris Johnson, prawdopodobny, kolejny premier Wielkiej Brytanii, który dosłownie kilka dni temu był w stanie lansować twardy Brexit, teraz już zmienia front, prawdopodobnie pod wpływem rozkładu nastrojów w swojej partii. Dzisiaj wskazuje już, że oczekuje, iż brytyjski parlament zaakceptuje zmienioną wersję umowy rozwodowej z Unią Europejską. Kurs GBP/PLN dotarł do pułapu 4,75, który jest mocnym wsparciem. Będzie trudno o dalsze umocnienie złotego bez walki i odbicia z obecnych poziomów.

Spośród spływających dzisiaj danych makroekonomicznych istotne dla PLN będą te z zagranicy. O 11:00 poznamy unijne wskaźniki nastrojów w gospodarce, w tym w usługach i przemyśle. Generalnie oczekuje się wyników nieznacznie gorszych niż w poprzednim okresie, z podstawowym wskaźnikiem zaufania konsumentów na poziomie -7,2 (-6,5 ostatnio). O 14:00 opublikowana zostanie inflacja konsumencka w Niemczech, która ma wynieść 1,4% r/r. Następnie o 14:30 poznamy wartość amerykańskiego PKB, oczekiwaną na poziomie 3,1%. Już pół godziny później podane zostaną tygodniowe zasiłki dla bezrobotnych w USA, a o 17:00 poznamy indeks zbiorczy aktywności przemysłowej Kansas City Fed.

Łukasz Wardyn, dyrektor - Europa Wschodnia, CMC Markets

ISBnews/ CMC Markets

  Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Makroekonomia Okiem ANALITYKA #38, Wojciech Bartosik (25.01.2019)   #5 Śniadanie Inwestorów: KBJ SA
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty