OPEC kontra Trump

06.12.2018 10:59  Komentarze walutowe
OPEC kontra Trump
Kontynuacja kiepskich nastrojów na rynkach. Zyskują dolar, i waluty uznawane za bezpieczne jak jen japoński czy frank szwajcarski. Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej bez fajerwerków. Co zrobi OPEC by powstrzymać spadki cen ropy naftowej, rynki zastanawiają się jaka skala cięć wydobycia. Inwestorzy w oczekiwaniu na dane z USA.

Posiedzenie RPP, czyli znów nuda
 
Wczorajsze posiedzenie RPP znów nie należało do spektakularnych. Nadal główne parametry polityki pieniężnej zostały utrzymane na rekordowo niskich poziomach. Podtrzymany został również scenariusz o utrzymaniu stóp na obecnych poziomach aż do końca 2019 roku. Szczególnie, że inflacja w ostatnim okresie jeszcze nie znacznie spadła. Prezes Glapiński na konferencji stwierdził, że wzrost cen powinien przyspieszyć ale będzie on nadal kształtował się w ramach zakładanego celu NBP. Wygląda więc na to, że RPP będzie czekał na to co zrobi EBC i szybciej nie wykona żadnego ruchu. Wiele mogą wnieść również marcowe projekcje RPP. 
 
Ratunek dla spadków cen ropy naftowej
 
W temacie inflacji ważnym wydarzeniem jest odbywające się posiedzenie OPEC w Wiedniu. Jest to zrzeszenie głównych eksporterów ropy naftowej na czele z Arabią Saudyjską i Rosją. W praktyce to właśnie ta organizacja decyduje o kształtowaniu się cen czarnego złota. Zbyt niskie ceny tego surowca źle wpływają na budżety tych krajów. Wystarczy jednak, że na rynkach pojawiają się spekulacje o możliwej redukcji wydobycia i cena ropy natychmiast skacze do góry. 
 
Cięcie wydobycia konieczne, ale…
 
Wydaje się, że właśnie taki ruch zobaczymy na obecnym posiedzeniu gdyż ceny czarnego złota ubijają kolejne dna i są blisko granicy 50 USD za baryłkę. Kształtowanie cen ropy ma spory udział w tempie wzrostu cen na świecie, co w dalszej części wpływa na decyzje banków centralnych odnośnie polityki monetarnej. Jest jednak jeden element, który psuje ten idealny układ a mianowicie Trump. Prezydent USA jest przeciwny wysokim cenom ropy a biorąc pod uwagę, że Arabia chce ocieplenia stosunków może się to okazać kluczowe w decyzji OPEC. 
 
Dane z USA ważniejsze niż zwykle
 
Wczorajszy handel na parach dolarowych był bardzo ograniczony ze względu na dzień wolny w USA związany z pogrzebem prezydenta Busha. Końcówka tygodnia powinna być jednak znacznie bardziej ciekawa. Poznamy najpierw raport ADP a później oficjalny raport z rynku pracy z USA. Rynki od pewnego czasu zakładają przystopowanie Fed z podwyżkami stóp więc dane przybierają jeszcze ważniejszego znaczenia. Jeśli okażą się więc dobre dolar znów może zyskać na wartości a temat kontynuowania zacieśniania monetarnego znów powróci. 
 
Krzysztof Pawlak - dealer walutowy w Internetowykantor.pl
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty