Jesteś w: Strona główna » Waluty » Komentarze walutowe


Odczyt PPI zrodził obawy, dolar tanieje

11.08.2017 08:18  Komentarze walutowe
Odczyt PPI zrodził obawy, dolar tanieje
Opublikowane dzisiaj o godz. 14:30 dane o inflacji w cenach producentów (PPI) nie dały powodu do optymizmu wśród zwolenników dolara. Nieoczekiwanie wskaźnik PPI w ujęciu m/m poszedł w lipcu w dół, w tym liczony w ujęciu bazowym, czyli bez zmian żywności i energii. Spadek wyniósł -0,1 proc. – to niewiele, ale wystarczająco dużo, aby zasiać obawy przed jutrzejszymi kluczowymi odczytami CPI. Zwłaszcza, że konsensus zakładał odbicie o 0,2 proc. m/m. W ujęciu r/r dynamika wzrostu wyhamowała do 1,8 proc. r/r z 1,9 proc. r/r (szacowano jednak jej przyspieszenie do 2,1 proc. r/r). 
 
Jutrzejsze odczyty CPI miały stać się katalizatorem do dalszych zwyżek dolara. Jeżeli wypadną gorzej od konsensusu, to trudno będzie utrzymać zwyżki amerykańskiej waluty. Zwłaszcza, że emocje związane z sytuacją wokół Korei Północnej opadają i powraca zainteresowanie przecenionymi wczoraj walutami uznawanymi za bardziej ryzykowne.
 
Wymowę słabszych danych PPI nieco złagodziły słowa Williama Dudley’a, który w swoim wystąpieniu (agencje opublikowały jego treść o godz. 16:00) bronił dotychczasowej polityki FED, dając do zrozumienia, że nadal oczekuje odbicia inflacji w średnim terminie i dalszego przyspieszenia wzrostu gospodarczego.
 
Poniższy dzienny diagram stóp zwrotu pokazuje, że dolar jeszcze radzi sobie nieźle, ale zobaczmy, że dynamika zwyżek nie jest już duża. Pomijając sytuację na NZD, który pozostaje słaby po tym jak wczoraj wieczorem prezes RBNZ postraszył inwestorów interwencją, w pozostałych przypadkach zmiany są kosmetyczne.
 
Wykres dzienny stóp zwrotu z USD, źródło: Analizator stóp zwrotu BOSSA FX
 
Jedną z par, która jest dość wrażliwa na dane z USA jest USD/JPY. Zniżki, które pierwotnie zostały zainicjowane informacjami wokół Korei Północnej, są kontynuowane za sprawą spadających rentowności długu USA. W efekcie ostatnie naruszenie linii wzrostowej trendu opartej o dołki z kwietnia i czerwca b.r. można uznać za fakt dokonany. Teraz najbliższe wsparcie można ulokować przy 108,80-109,10 (minima z czerwca b.r.). To, czy zostanie przetestowane będzie zależeć od jutrzejszej wymowy CPI.
 


 
Wykres dzienny USD/JPY
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty