Otoczenie zewnętrzne na korzyść PLN

23.07.2018 07:58  Komentarze walutowe
Otoczenie zewnętrzne na korzyść PLN
Początek nowego tygodnia obrotu na rynku FX nie przynosi większych zmian na wycenie złotego. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3224 PLN za euro, 3,6842 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,7153 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,8341 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,173% w przypadku obligacji 10-letnich.

Zakończenie G20, zgodnie z oczekiwaniami, nie przyniosło większego wpływu na rynek. Liderzy zaapelowali i dialog i zarysowali ryzyka związane z wojnami handlowymi. Przypomnijmy, iż jeszcze w piątek (w wywiadzie dla CNBC) D. Trump powiedział, iż jest w stanie nałożyć cła na wszystkie produkty z Chin. Inwestorzy pozostają pod wpływem słów prezydenta USA, która ponadto odniósł się do wyceny dolara oraz polityki FED.

W układzie wokół walut EM mamy więc słabszego USD oraz umocnienie chińskiego juana, który przerwał 4-sesyjną tendencję spadkową. Potencjalnie widoczna jest więc szansa na kontynuację odbicia korekcyjnego na notowaniach PLN. Złoty teoretycznie wspierany jest również przez ostatnie dane makro, gdzie zarówno produkcja przemysłowa jak i sprzedaż detaliczna za czerwiec wypadły powyżej prognoz. W dalszym ciągu jednak głównym czynnikiem dla handlu na PLN pozostaje sytuacja na rynkach zewnętrznych i nastroje wokół walut EM. 
 
W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych z kraju. NBP poda jedynie dane dot. podaży pieniądza w ujęciu M3 (oczek. 7,3% r/r). Również szeroki kalendarz makro na dziś jest relatywnie pusty. 
Z rynkowego punktu widzenia kwotowania PLN sygnalizują ponowne uformowanie się konsolidacji na 4,30-4,34 PLN. Teoretycznie otoczenie zewnętrzne sprzyja rozegraniu dalszego odbicia na PLN – w praktyce dolar był słaby już w piątek, stąd pierwszy impuls został już zdyskontowany.
 
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty