PLN ciągle w ramach konsolidacji, uwaga rynków skupia się na UK oraz USA

15.11.2018 07:53  Komentarze walutowe
PLN ciągle w ramach konsolidacji, uwaga rynków skupia się na UK oraz USA
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi kontynuację odbicia eurodolara, co z kolei generuje przestrzeń do lekkiej zwyżki walut EM. Złoty kwotowany jest następująco: 4,2933 PLN za euro, 3,7897 PLN wobec dolara, 3,7651 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9365 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,253% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynku walutowym przyniosły poprawę nastrojów wokół euro oraz funta po tym jak T. May otrzymała wsparcie swojego rządu w zakresie draftu umowy dot. Brexit'u. Pytaniem jest czy uda się projekt przeforsować przez tamtejszy parlament. Niemniej otrzymaliśmy sygnał zbliżający nas do jakiejś formy umowy handlowej z UE, co wsparło nastroje. Lokalnie PLN otrzymał również wsparcie ze strony danych makro. Szacunek PKB za III kw. wyniósł 5,1% r/r wobec spodziewanych 4,7% r/r, czyli zdecydowanie powyżej oczekiwań rynku.

Dane dot. rozbicia cząstkowego dopiero poznamy niemniej możemy zakładać podtrzymanie dużego udziału konsumpcji oraz potencjalne podbicie inwestycji mające związek z niedawnymi wyborami samorządowymi. Wskazanie to jest o tyle zaskakujące, iż twarde dane z gospodarki sugerowały rozpoczęcie realizacji scenariusza schłodzenia koniunktury, który wydaje się, że w dalszym ciągu obowiązuje, został nieco przesunięty w czasie. 
 
W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. inflacji bazowej za październik – rynek spodziewa się wskazania na poziomie 0,9% r/r., a więc lekkiego wzrostu wobec września (0,8%). Na szerokim rynku uwaga inwestorów skupiona będzie na UK oraz serii danych makro z USA (m.in. sprzedaż detaliczna).
 
Z rynkowego punktu widzenia układy techniczne wokół PLN nie uległy większym zmianom. USD/PLN oraz EUR/PLN cofają się w ramy szerszej, 6-miesięcznej konsolidacji. 
 
Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
 
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty