Partia Merkel po raz kolejny zwycięża w wyborach

25.09.2017 11:32  Komentarze walutowe
Partia Merkel po raz kolejny zwycięża w wyborach W ostatnim tygodniu trzeciego kwartału uwaga rynków będzie koncentrowała się na danych napływających z gospodarki USA,  które ostatecznie mogłaby doprowadzić do wybicia EUR/USD z pasma wahań. Po wrześniowym komunikacie Rezerwy Federalnej wskazującym na możliwość kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA w tym roku, rynki z uwagą będą śledziły odczyt preferowanej przez Fed miary inflacji – bazowego wskaźnika PCE.

Po ostatnim wyższym niż oczekiwano odczycie wskaźnika CPI, ewentualne przyśpieszenie miary inflacji opartej o wydatki będzie kolejnym argumentem za realizacją scenariusza stopniowych podwyżek stóp procentowych. Dzisiaj będzie się również wypowiadał William Dudley z Fed, którego wypowiedzi będą monitorowane pod kątem oczekiwań względem przyszłego poziomu stóp procentowych i terminu kolejnego wzrostu pieniądza w USA. Rynek wycenia możliwość podwyżki stóp o 0,25% w grudniu z prawdopodobieństwem w rejonie 70%. 
 
Dzisiaj rynki żyją wynikami wyborów parlamentarnych w Niemczech. Zwycięską partią okazała się CDU/CSU pod przewodnictwem Angeli Merkel, która zdobyła 33% głosów. Jej dotychczasowy koalicjant SPD znalazł się na drugim miejscu z 20,5% poparciem, natomiast antyimigracyjna Alternatywa dla Niemiec (AfD) okazałą się trzecią siłą z wynikiem 12,6%. Euro straciło na wartości w reakcji na wynik niemieckich wyborów, gdyż Konserwatyści oraz Socjaldemokraci uzyskali  mniejsze niż oczekiwano poparcie a do parlamentu dostała się nacjonalistyczna partia AfD.

W centrum uwagi pozostawać będą aktualnie rozmowy koalicyjne i kształt niemieckiego rządu. Euro nie pomagają także opublikowane w dniu dzisiejszym słabsze niż oczekiwano dane odnośnie instytutu Ifo. Wskaźnik klimatu gospodarczego Ifo we wrześniu, podobnie jak i w sierpniu, zanotował spadek do 115,2 pkt. wobec prognozowanego wzrostu do 116 pkt.  Indeks dotyczący oceny sytuacji spadł do 123,6  pkt. z 124,7 pkt. a wskaźnik dotyczący oczekiwań do 107,4 pkt. z 107,8 pkt. Eurodolar nadal handlowany jest w zakresie 1,1825-1,2092.
 
EUR/USD
 
Wynik niemieckich wyborów parlamentarnych ciąży notowaniom euro. EUR/USD utrzymuje się poniżej 100-okresowej średniej EMA w skali H4 i ponownie kieruje się w okolice 200-okresowej średniej w tym interwale czasowym. W dalszym ciągu notowania tej pary utrzymują się w szerszym zakresie wahań . Z technicznego punktu widzenie dopiero zejście poniżej strefy wsparcia w rejonie 1,1800/25, gdzie przebiega 61,8% zniesienia Fibo całości impulsu wzrostowego z poziomu 1,1661, otworzyłoby drogę do głębszej korekty na tej parze. Najbliższą strefę oporu wyznaczają się zbiegające średnie EMA (50- i 100-okresowa) w rejonie 1,1932/45. 

 
EUR/PLN
 
Notowania EUR/PLN oddaliły się od psychologicznego oporu na poziomie 4,3000. Ponadto cena nie utrzymała się trwale powyżej 38,2% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 4,5053 przebiegającym na poziomie 4,2875. Aktualnie kurs wspiera się na 200-okresowej  średniej EMA w skali dziennej i w przypadku zejście poniżej strefy 4,2550/80 może ponownie z technicznego punktu widzenia kierować się w kierunku 4,2350, gdzie wsparcie wyznacza linia poprowadzona po ostatnich minimach lokalnych kształtujących się od połowy maja.  

 
Anna Wrzesińska
Noble Securities SA

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty