Pensje w górę. Złoto w dół

18.04.2019 08:17  Komentarze walutowe
Pensje w górę. Złoto w dół
Dane GUS na temat wynagrodzeń i zatrudnienia są wciąż dobre, aczkolwiek trochę niepokoi spadek tempa wzrostu płac. Złoto najtańsze od trzech miesięcy, co wskazuje wzrost apetytu na ryzyko. Gospodarka Chin utrzymuje tempo.
 
Wynagrodzenia rosną wolniej
 
Poznaliśmy dzisiaj dane GUS na temat rynku pracy w Polsce. Zatrudnienie rośnie w tempie 3% rocznie. To więcej niż oczekiwane 2,9%. Oznacza to, że jak tylko zaczną się prace sezonowe, powinniśmy zobaczyć kolejne historyczne minima bezrobocia, a przynajmniej najniższy wynik od końca fikcji pełnego zatrudnienia (w PRL-u). Gorzej wypadają wynagrodzenia. Wzrost w skali roku o 5,7% nie jest złym wynikiem. Analitycy oczekiwali jednak wyższej dynamiki na poziomie 7,2%. Doszliśmy do momentu, kiedy przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło 5000 złotych brutto.
Spadki cen złota
 
Rynki finansowe mają swoje barometry. Jednym z nich jest złoto. Teoretycznie niepowiązane z walutami, w praktyce od dawna wygląda to inaczej. Złoto uchodzi za bezpieczną inwestycję na trudne czasy. Im więcej ryzyk, tym chętniej inwestorzy lokują swoje środki w tzw. bezpiecznych inwestycjach. Jedną z nich jest złoto, które często drożeje podczas wzrostu napięć. Z drugiej strony, jeżeli na rynku jest spokojniej, to złoto tanieje. Obecne trzymiesięczne minimum cenowe świadczy o tym, że inwestorzy chętniej podchodzą do ryzykownych aktywów. Potwierdzają to ostatnie umocnienia się PLN względem głównych walut.
 
Chiny nie zwalniają
 
Po tym jak dane za luty pokazały (pierwszy raz od dekady) wzrost gospodarczy w ujęciu rocznym poniżej 6,5%, prognozy przewidywały dalsze spadki. Jednak dane za marzec uspokoiły rynki. Wzrost PKB w dalszym ciągu utrzymuje się na poziomie 6,4%. Analitycy wskazują, że jest to zasługa zarówno stonowania nastrojów w tzw. “wojnie handlowej”, jak i końca polityki zmniejszania zadłużenia społeczeństwa. Lepiej od oczekiwań wypadła również sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa. W efekcie tych danych juan wyraźnie zyskał względem pozostałych walut.
 
Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
15:30 - USA - bilans handlu zagranicznego.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl
 
Obejrzyj koniecznie materiały wideo od inwestorzy.tv:
 
Popytowe podejście do innowacji   ES-SYSTEM SA, Rafał Gawrylak - Prezes Zarządu, #254 PREZENTACJE WYNIKÓW
 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com


Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty