Płytka korekta dolara

12.02.2018 12:25  Komentarze walutowe
KANADA: Opublikowane w piątek po południu dane z rynku pracy wprowadziły niemałe zamieszanie – zatrudnienie w styczniu spadło o 88 tys. etatów wobec szacowanego ich wzrostu o 10 tys., a stopa bezrobocia wzrosła do 5,9 proc. r/r wobec prognozy na poziomie 5,8 proc.

Szczegóły w/w publikacji pokazały jednak, że za silny spadek odpowiada aż 137 tys. spadek tzw. niepełnych etatów, a te o pełnym wymiarze czasowym wzrosły o 49 tys. Jednocześnie dynamika wynagrodzeń przyspieszyła w styczniu do 3,3 proc.

USA / BUDŻET:  Biały Dom w planach budżetowych założył, że w roku fiskalnym 2019 wzrost gospodarczy wyniesie 3 proc., a w kolejnym przyspieszy do 3,2 proc. W latach 2021-25 dynamika powinna utrzymać się w granicach 3,0 proc. Tymczasem portal Politico spekuluje, że Biały Dom może zostać zmuszony do szukania oszczędności w wydatkach nie związanych z obronnością, niezależnie od przyjęcia ustawy zakładającej ich wzrost w najbliższych 2 latach. Media przedstawiają też możliwy pomysł Białego Domu na sfinansowanie planu wydatków infrastrukturalnych wartego 1,5 bln USD w ciągu najbliższych 10-lat, Udział funduszy federalnych ma wynieść jedynie 200 mld USD, a reszta ma zostać sfinansowana przez samorządy i kapitał prywatny. W efekcie rosną obawy na ile plan jest on realny.

WIELKA BRYTANIA: Zastępca szefa Banku Anglii (Ben Broadbent) w wywiadzie dla BBC przyznał, że spodziewane odbicie w płacach może uzasadniać podwyżkę stóp o 25 p.b. w tym roku i nie będzie ona problemem dla gospodarki. Z kolei główny ekonomista BOE, Andy Haldane dał do zrozumienia, że nie widać potrzeby pośpiechu i proces podwyżek powinien odbywać się stopniowo.


...Więcej informacji w załączniku


Sporządził:
Marek Rogalski – główny analityk walutowy Domu Maklerskiego BOŚ


  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty