Po południu ważne były informacje z USA i Kanady

21.12.2017 15:03  Komentarze walutowe
Po południu ważne były informacje z USA i Kanady
Wiele ważnych danych makro napłynęło o godz. 14:30. Finalny odczyt PKB za III kwartał wskazał na nieznaczną korektę w dół (o 0,1 p.p.)wobec wcześniejszych założeń – dynamika PKB w ujęciu zanualizowanym rosła o 3,2 proc., konsumpcja zanualizowana o 2,2 proc., a indeks PCE Core wyniósł 1,3 proc. k/k (to wciąż daleko od celu na poziomie 2,0 proc.).

Lepiej za to wypadły dane z Filadelfii – regionalny wskaźnik aktywności w przemyśle odbił w grudniu do 26,5 pkt. z 22,7 pkt. w listopadzie, ale gorzej wskazania dla cotygodniowego bezrobocia – liczba wniosków skoczyła do 245 tys. z 225 tys., chociaż patrząc na dane w dłuższym ujęciu jest to i tak świetny wynik.
 
Dolar jednak nieco stracił po publikacji w/w danych, zaważył zwłaszcza PCE Core. Była to jednak korekta próby nieznacznego umocnienia z ostatnich godzin. Ogólnie widać, że rynek zaczyna być ospały, co należy wiązać z gasnącą aktywnością w okresie świątecznym, który tuż, tuż….
 
Na dziennym ujęciu EUR/USD widać świecę doji wyrysowaną poniżej ważnych 1,1868, ale powyżej kluczowych 1,1844. W perspektywie kolejnych dni niewykluczona jest kontynuacja rozpoczętych kilka dni temu wzrostów. Z informacji mogących mieć wpływ na notowania warto będzie się przyglądać politycznym przepychankom w Kongresie – dla dolara nie byłoby dobrze, gdyby jutro rano okazało się, że w dalszym ciągu trudno jest o porozumienie ws. podniesienia limitu zadłużenia – czas mija jutro wieczorem. Warto jednak pamiętać o tym, że nieraz bardzo ważne kwestie są załatwiane „za pięć dwunasta”…
 
Wykres dzienny EUR/USD
 
Z Kanady napłynęły dzisiaj o godz. 14:30 ważne, comiesięczne dane nt. sprzedaży detalicznej – ta w październiku wyraźnie pobiła prognozy: wzrost wyniósł 1,5 proc. m/m i 0,8 proc. m/m bez samochodów – oraz inflacji CPI. Tutaj też odczyt wypadł nieźle (0,3 proc. m/m i 2,1 proc. r/r). Takie dane podbijają oczekiwania dotyczące podwyżki stóp procentowych w marcu 2018 r., stąd też widzimy umocnienie się CAD. Na wykresie USD/CAD po tym jak dwa dni temu mieliśmy kolejną nieudaną próbę wybicia się z 6 tygodniowej konsolidacji górą, teraz czeka nas zapewne ponowny test jej dolnego ograniczenia.
 
 
 
Wykres dzienny USD/CAD
 
Marek Rogalski
Główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty