Podsumowanie ciekawego tygodnia

15.12.2017 14:10  Komentarze walutowe
Podsumowanie ciekawego tygodnia
W tym tygodniu Banki Centralne rządziły rynkami. Dane makroekonomiczne pozostawały nieco w cieniu. Jak na to wszystko reagowała złotówka?
 
Dolar nieco mocniejszy
 
Już praktycznie za nami tydzień pełen emocji. Co prawda zostało jeszcze kilka odczytów z amerykańskiej gospodarki lecz nie powinny one diametralnie wpłynąć na notowania walut. Dla dolara szczególnie ważnym wydarzeniem było środowe posiedzenie FED. Stopa procentowa została podniesiona o 25 punktów bazowych, a przewidywana liczba podwyżek w 2018 roku pozostała niezmienna i wynosi 3.

Oczywiście wszystko się może jeszcze zmienić, ponieważ przedstawiciele Rezerwy Federalnej bacznie przyglądać się będą odczytom makroekonomicznym. Jednak te wydarzenia nie pomogły dolarowi, a wręcz na chwile go osłabiły. Siły amerykańskiej walucie dodała słabość euro. Tutaj Europejski Bank Centralny nie zdecydował się wczoraj na jakiekolwiek zmiany kosztu pieniądza, a podwyższenie oczekiwań inflacyjnych i wzrostu PKB najwyraźniej nie spodobała się inwestorom. Koniec końców na głównej parze walutowej obserwujemy poziomy nieco poniżej 1,18.  
 
Na funcie też się działo
 
Najpierw poznaliśmy nie do końca dobre dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii, co nie do końca mogło wesprzeć brytyjską walutę. Wczorajsze wydarzenia związane decyzją Banku Anglii o pozostawienie stopy procentowej na niezmienionym poziomie wynoszącym 0,5%, także za bardzo nie pomogło funtowi. Nawet bardzo dobre wyniki sprzedaży detalicznej niewiele wniosły. Notowaniami funta zdają się teraz bardziej sterować plotki i fakty związane z warunkami wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej aniżeli dane makroekonomiczne
 
Złotówka znowu w dół
 
W oczekiwaniu na rozstrzygnięcia Banków Centralnych i reakcje szerokich rynków inwestorzy ulokowali swój kapitał w bezpieczniejsze aktywa, co spowodowało nieznaczny spadek wartości złotówki. Aktualnie ta nadrabia straty do głównych walut. Dolar kosztuje aktualnie 3,57 zł, euro kupimy po 4,21 zł. Funt wyceniany jest na 4,78 zł, a cena ranka wynosi 3,61 zł. 

Mateusz Wielewicki - dealer walutowy w Internetowykantor.pl 

  • RSS
Dodaj artykuł do: Facebook Wykop.pl twitter.com

Komentarze

  

Dodaj komentarz (10-500 znaków)

waluty